Anne ve Bebek, Hafta Hafta Gebelik

5. Hafta Gebelik

Bebeğiniz 5 haftada

Bebeğin sinir sistemi zaten gelişiyor ve ana organlarının temelleri mevcut. Bu aşamada, embriyo yaklaşık 2 mm uzunluğundadır.

Kalp, tüp benzeri basit bir yapı olarak şekilleniyor. Bebeğin zaten kendi kan damarları vardır ve kan dolaşmaya başlar.

Bu kan damarlarından bir dizi bebeği ve anneyi birbirine bağlar ve göbek kordonu haline gelir.

Aynı zamanda, embriyonun dış hücre tabakası bir oluk geliştirir ve nöral tüp adı verilen içi boş bir tüp oluşturmak için katlanır. Bu bebeğin beyni ve omuriliği haline gelecektir.

Nöral tüpün bir ucundaki (“kuyruk ucu”) kusurlar spina bifidaya yol açar  . Kafatasının kemikleri düzgün bir şekilde oluşmadığında “kafa ucundaki” kusurlar anensefali oluşturur.

Folik asit spina bifidayı önler. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez (mümkünse hamile kalmadan önce bile).

5. Hafta Hamilelik

Bu, çoğu kadının hamile olabileceğini düşünmeye başladığı ilk kaçırılan dönemin zamanıdır.

Doğum öncesi bakım (hamilelik veya doğum bakımı da denir), sizin ve bebeğinizin olabildiğince iyi olmasını sağlamak için hamilelik sırasında ebeler ve doktorlardan aldığınız bakımdır.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde hemen doktorunuza veya tercih ettiğiniz doğum servisine başvurun, böylece doğru zamanda bakım yapmaya başlayabilirsiniz. İlk ebe randevunuzu ayarlayacaklar .

Kalp ya da akciğer rahatsızlıkları, epilepsi , zihinsel sağlık sorunları , diyabet ya da astım gibi hamileliğinizi etkileyebilecek bir sağlık durumunuz varsa, annelik bakımınıza hamileliğin erken döneminde başlamak önemlidir .

Hamileyken durumunuz için ilaç alıyorsanız doktorunuz veya ebeniz size tavsiyede bulunabilecek ve size ve bebeğinize ihtiyaç duyduğunuz uzman bakımı sağlayacaktır.

Öncelikle doktorunuza veya ebenize danışmadan reçeteli ilaç almayı bırakmayın.

Düşünülmesi gerekenler

  • Hamile kalmaya çalışırken ve gebeliğin 12. haftasına kadar günde 400 mikrogram folik asit almanız önerilir.
  • Sigara içmemek , bebeğinizin sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.
  • Enfeksiyonlara karşı korumak için hamilelikte bazı yiyeceklerden kaçının .
  • Folik asit almak ve ücretsiz diş bakımı almak gibi yapılacak işleri takip etmek için yapılacaklar listesini kaydedebilirsiniz .
  • Hamileyken eczaneden aldığınız ilaçları veya herhangi bir bitkisel veya homeopatik ilaçları almadan önce ebe, doktorunuz veya eczacınızla konuşun .

Bir cevap yazın