Doğal Ürünler A-Z Endeks

Ananas

Ananas Nedir?

Tanınmış ananas meyvesi aslında sapın etrafında oluşan karmaşık bir çiçek başıdır. Yüzeydeki gözlerin her biri küçük bir çiçeğin kurutulmuş tabanıdır. Ananas, ana gövdesi tamamen içinden geçen tek ekili meyvedir. Yaprakların üst tacı, olgunlaştığında meyvenin kesime hazır olduğunu gösteren bir tomurcuk içerir. Meyvelerin üst kısmındaki kronlar genellikle çoğaltma için kullanılır, çünkü ananas canlı tohum içermez; bazen, ekim malzemesi yetersizse meyve veya emici tabanından kaymalar kullanılır. Bitki 1 m yüksekliğe kadar büyür; ilk ürün ekimden yaklaşık 18 ay sonra hasat için hazırdır. Bitki suyu çok verimli kullandığından, ananas nispeten düşük yağış alan (50 ila 200 cm) alanlarda yetiştirilebilir.

Bilimsel Ad (lar)

Ananas comosus (L.) Merr. Aile: Bromeliaceae

Ortak isimler)

Ananas, bromelain, Phlogenzym, Debridase

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Ananas Güney Amerika’ya özgüdür ve İspanyol kaşifler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Dikim, Hawaii’de büyük bir ölçekte 19. yüzyılın başlarında başladı. Sektörün büyümesi 1950’lerde zirve yaptı, daha sonra uluslararası rekabetin baskısı altında yavaşça geriledi. Bugün, dünyadaki ananas mahsulünün büyük kısmı Tayland, Filipinler ve Brezilya’dan geliyor. Geleneksel kullanımlar arasında ananas şarabının demlenmesi, lif üretimi ve menstrüasyonu indüklemek, kürtajı indüklemek, parazit amipleri öldürmek ve solucanları çıkarmak için tıbbi kullanım yer alır.

Genel kullanımlar

Ham, sulu bir ananas özü olan bromelain için çok çeşitli terapötik iddiaları desteklemek için birkaç iyi kontrollü klinik çalışma yayınlanmıştır. Kanıtlar, öncelikle yanıkların debridmanında ve bir anti-enflamatuar ajan olarak bromelain kullanımı için mevcuttur.

Önerilen doz nedir?

İki dilim ananas yaklaşık 100 mg askorbik asit (C vitamini) içerir. Genel bromelain dozu günde 3 veya 4 kez alınan 40 mg’dır. Ananas ürünleri ticari olarak sıvı, tablet ve kapsül doz formlarında mevcuttur. Çoğu ürün 500 mg bromelain içerir; üreticiler günde 500 ila 1.000 mg’lık bir doz önermektedir.

Kontrendikasyonlar

Ananas içindeki bileşenlerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılık. Bal arısı zehiri, zeytin ağacı poleni, kereviz, selvi poleni, bromelain ve papain ile çapraz reaksiyon bildirilmiştir.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Menstruasyon ve kürtajı tetiklemek için ananasın tarihsel kullanımını destekleyecek veriler bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın