Doğal Ürünler A-Z Endeks

Arı Sütü

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, ana arıların üstün büyümesini ve gelişmesini sağlamak için işçi bal arılarının bezleri tarafından üretilen süt beyazı bir salgıdır. Arı sütü, bal arısı kraliçesinin ana yemeğidir.

Bilimsel Ad (lar)

Bal arısı tarafından üretilen Apis mellifera L.

Ortak isimler)

Arı sütü

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Özel beslenmeleri nedeniyle, kraliçe arılar işçilerden çeşitli şekillerde farklılık gösterir. Kraliçeler yaklaşık iki kat büyüklüğündedir, günde yaklaşık 2.000 yumurta bırakırlar (kadın işçi arılar kısırdır) ve 5 ila 8 yıl yaşarlar (işçi arılardan yaklaşık 40 kat daha uzun).

Bu farklılıklar, bu ürünün yutulmasının insanlar için arılar için olduğu kadar çok şey yapacağına dair önemli bir varsayım doğurmuştur; yani boyutu artırın, doğurganlığı artırın ve uzun ömürlülüğü artırın. Birçok ülkede, arı sütü, ticari olarak temin edilebilen bir ilaç, sağlık gıdası ve bir kozmetik olarak (yumuşatıcı, nemlendirici ve besleyici bir madde olarak) yaygın olarak tanıtıldı. Avrupa ve Asya’da geleneksel tıpta uzun ömürlü olarak kullanılır. Arı sütü, cilt toniği ve saç büyüme uyarıcısı olarak satılmıştır.

Genel kullanımlar

Arı sütü, antibiyotik, antitümör, kan basıncını düşürme ve bağışıklık sistemini düzenleme dahil olmak üzere çeşitli eylemler için incelenmiştir. Ek olarak, kolesterol, insülin benzeri etki, sinir sistemi ve kadın hormonal aktivitesi üzerindeki etkiler gösterilmiştir. Bununla birlikte, klinik çalışmalar eksiktir.

Önerilen doz nedir?

Klinik çalışmalar genellikle önerilen dozlarda eksiktir. Küçük klinik çalışmalar, kolesterol üzerindeki etkisini değerlendiren çalışmalarda 14 ila 28 gün boyunca günde 6 ila 10 g arı sütü kullanmıştır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar tanımlanmamıştır. Arı zehiri alerjisi göreceli bir kontrendikasyon olarak kabul edilir.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Arı sütü, kadın hormonal aktivitesi üzerinde bazı etkilere sahiptir.

Etkileşimler

Varfarinin artan etkisine bağlı olarak idrardaki kan vakaları belgelenmiştir.

Bir cevap yazın