B12 Vitamini

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi

B12 vitamini eksikliği anemisi nedir?

B12 vitamini eksikliğine sahip olmak, vücudunuzun bu vitamini yeterince içermediği anlamına gelir. Vücudunuzda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yapmak için B12’ye ihtiyacınız var . Yeterli B12’ye sahip olmama anemiye yol açabilir, bu da vücudunuzun işi yapmak için yeterli kırmızı kan hücresine sahip olmadığı anlamına gelir. Bu sizi zayıf ve yorgun hissetmenizi sağlayabilir. B12 vitamini eksikliği sinirlerinize zarar verebilir ve hafıza ve düşünceyi etkileyebilir.

B12 vitamini eksikliği anemisine ne sebep olur?

Çoğu insan et, yumurta, süt ve peynir yemekten fazlasıyla B12 alır. Normalde, vitamin sindirim sisteminiz tarafından emilir – mideniz ve bağırsaklarınız. B12 vitamini eksikliği anemisi genellikle sindirim sistemi vitamini ememediğinde ortaya çıkar. Bu şu durumlarda olabilir:

 • You have pernisiyöz anemi . Bu anemide, vücudunuz B12 vitamini emmenize yardımcı olan midenizdeki hücreleri yok eder.
 • Midenin bir kısmını veya ince bağırsağınızın ileum denilen son kısmını çıkarmak için ameliyat oldunuz . Bu, aşırı kilolu insanların kilo vermesine yardımcı olmak için kullanılan bazı ameliyat türlerini içerir.
 • Vücudunuzun ladin (çölyak hastalığı olarak da bilinir), Crohn hastalığı , ince bağırsakta bakteri büyümesi veya bir parazit gibi yiyecekleri sindirme biçiminde sorunlarınız var .

Bu anemi, B12 ile yeterince yiyecek yemiyorsanız da ortaya çıkabilir, ancak bu nadirdir. Vegan bir diyet yiyen insanların ve çeşitli yiyecekleri yemeyen yaşlı yetişkinlerin yeterli B12 almak için günlük bir vitamin hapı almaları gerekebilir. Diğer nedenler arasında alkol almak ve bazı reçeteli ve reçetesiz ilaçlar almak yer alır.

Önerilen günlük B12 vitamini miktarı nedir?

İhtiyacınız olan B12 vitamini miktarı yaşınıza bağlıdır.

Günlük önerilen B12:
Yaşam yılları) Günlük B12 miktarı (mikrogram)
1-3 0.9 mcg
4-8 1,2 mcg
9-13 1.8 mcg
14 yaş ve üstü 2,4 mcg
Hamile kadın 2,6 mcg
Emziren kadınlar 2,8 mcg

Semptomlar neler?

B12 vitamini eksikliğiniz hafifse, semptomlarınız olmayabilir veya bunları fark etmeyebilirsiniz. Bazı insanlar sadece yaşlanmanın sonucu olduğunu düşünebilir. Anemi kötüleştikçe şunları yapabilirsiniz:

 • Zayıf, yorgun ve sersemlemiş hissedin.
 • Soluk bir cilde sahip olun.
 • Ağrı, kırmızı dil veya kanama diş etleri var.
 • Midenizi hasta hissedin ve kilo verin.
 • İshal veya kabızlık var.

B12 vitamini seviyesi uzun süre düşük kalırsa sinir hücrelerine zarar verebilir. Bu olursa, sahip olabilirsiniz:

 • El ve ayak parmaklarında uyuşma veya karıncalanma.
 • Denge zayıf.
 • Depresyon.
 • Zihinsel yeteneklerde azalma.

B12 vitamini eksikliği anemisi nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz sizi muayene edecek ve geçmiş sağlığınız ve şimdi nasıl hissettiğiniz hakkında sorular soracaktır. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin sayısını kontrol etmek ve vücudunuzda yeterli B12 vitamini olup olmadığını görmek için kan testleriniz olacaktır.

Başka bir B vitamini olan folik asit seviyesi de kontrol edilecektir. B12 vitamini seviyeleri çok düşük olan bazı insanlar da düşük folik asit seviyelerine sahiptir. İki problem benzer semptomlara neden olabilir. Ancak farklı muamele görürler.

B12 Vitamini Eksikliği Nasıl tedavi edilir?

B12 vitamini eksikliği anemisi, B12 vitamini takviyeleri ile tedavi edilir. Takviyeler almak, B12 vitamini seviyenizi normale döndürür, bu nedenle semptomlarınız olmaz. B12 vitamini seviyenizi normal tutmak için muhtemelen hayatınızın geri kalanında takviye almanız gerekecektir. Onları almayı bırakırsanız, tekrar anemi alırsınız.

B12 vitamini takviyeleriniz hap veya atış olabilir. Çekim yaparsanız, onları evde kendinize vermeyi öğrenebilirsiniz. Birçok insan için, haplar çekim kadar iyi çalışır. Ayrıca daha az maliyetlidir ve alınması daha kolaydır. Eğer çekim yapıyorsanız, haplara geçip geçemeyeceğinizi doktorunuza sorun.

Evde iyi bir B12 vitamini kaynağı olan et, süt, peynir ve yumurta içeren çeşitli bir diyet yiyerek sağlığınızı iyileştirmek için adımlar atabilirsiniz. Ayrıca, başka bir B vitamini türü olan folik asit içeren bol miktarda yiyecek yiyin. Bunlar yapraklı yeşil sebzeler, turunçgiller ve güçlendirilmiş ekmekler ve tahıllardır.

B12 vitamini eksikliği anemisi önlenebilir mi?

Süt veya peynir gibi hayvansal ürünler yiyen çoğu insan bu B12 eksikliği anemisini alamaz. Vegan bir diyet uygulayan insanlar, günlük bir vitamin hapı alarak veya B12 ile takviye edilmiş yiyecekler yiyerek bunu önleyebilir.

Vegan bir diyet yiyen kadınlardan doğan bebekler, ekstra B12 vitamini ihtiyacı olup olmadığını görmek için bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Pernisiyöz aneminiz varsa veya yeterli miktarda B12 vitamini ememediğiniz başka bir nedeniniz varsa, doktorunuz eksikliği önlemek için size B12 vitamini çekimleri veya hapları verecektir.

Bir cevap yazın