Vitaminler

C vitamini nedir ve ne işe yarar?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bazı gıdalarda bulunan suda çözünür bir besindir . Vücutta, antioksidan görevi görür ve hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya yardımcı olur . Serbest radikaller, vücudumuz yediğimiz yiyecekleri enerjiye dönüştürdüğünde oluşan bileşiklerdir. İnsanlar ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği ve güneşten gelen ultraviyole ışıktan dolayı çevrede serbest radikallere maruz kalırlar .

Vücudun ayrıca yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için gerekli bir protein olan kolajen yapmak için C vitaminine ihtiyacı vardır . Ek olarak, C vitamini demirin bitki bazlı gıdalardan emilimini artırır ve bağışıklık sisteminin vücudu hastalıklardan korumak için düzgün çalışmasına yardımcı olur .

Ne kadar C vitaminine ihtiyacım var?

Her gün ihtiyacınız olan C vitamini miktarı yaşınıza bağlıdır. Farklı yaşlar için günlük ortalama önerilen miktarlar miligram (mg) olarak aşağıda listelenmiştir .

Yaşam evresi Önerilen Miktar
Doğumdan 6 aya kadar 40 mg
7-12 aylık bebekler 50 mg
1-3 yaş arası çocuklar 15 mg
4-8 yaş arası çocuklar 25 mg
9-13 yaş arası çocuklar 45 mg
14-18 yaş arası gençler (erkekler) 75 mg
14-18 yaş arası gençler (kızlar) 65 mg
Yetişkinler (erkekler) 90 mg
Yetişkinler (kadınlar) 75 mg
Hamile gençler 80 mg
Hamile kadın 85 mg
Emzirme gençler 115 mg
Emziren kadınlar 120 mg

Sigara içiyorsanız, toplam günlük önerilen miktarınızı hesaplamak için yukarıdaki değerlere 35 mg ekleyin.

Hangi gıdalar C vitamini sağlar?

Meyve ve sebzeler en iyi C vitamini kaynaklarıdır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekler yiyerek önerilen miktarda C vitamini alabilirsiniz:

  • Turunçgiller (portakal ve greyfurt gibi) ve meyve sularının yanı sıra çok fazla C vitamini içeren kırmızı ve yeşil biber ve kivi meyvesi.
  • Ayrıca C vitamini içeren brokoli, çilek, kavun, fırında patates ve domates gibi diğer meyve ve sebzeler.
  • C vitamini ile takviye edilmiş bazı yiyecek ve içecekler Bir gıda ürününe C vitamini eklenip eklenmediğini öğrenmek için ürün etiketlerini kontrol edin.

Yiyeceklerin C vitamini içeriği uzun süre saklanarak ve pişirilerek azaltılabilir. Buharlama veya mikrodalga fırın pişirme kayıplarını azaltabilir. Neyse ki, meyve ve sebzeler gibi C vitamininin en iyi gıda kaynaklarının çoğu genellikle çiğ yenir.

Ne tür C vitamini takviyeleri mevcuttur?

Çoğu multivitamin C vitamini içerir. C vitamini tek başına bir diyet takviyesi olarak veya diğer besinlerle birlikte kullanılabilir. Diyet takviyelerindeki C vitamini genellikle askorbik asit formundadır, ancak bazı takviyelerin sodyum askorbat, kalsiyum askorbat, diğer mineral askorbatlar ve biyoflavonoidlerle askorbik asit gibi başka formları vardır . Araştırmalar, herhangi bir C vitamini formunun diğer formlardan daha iyi olduğunu göstermemiştir.

Yeterli C vitamini alıyor muyum?

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çoğu insan yiyecek ve içeceklerden yeterli miktarda C vitamini alır. Bununla birlikte, belirli insan gruplarının diğerlerinden daha fazla C vitamini almakta zorluk çekmesi daha olasıdır:

  • Sigara içenler ve ikinci el dumana maruz kalanlar , kısmen duman nedeniyle vücudun serbest radikallerin neden olduğu hasarı onarmak için ihtiyaç duyduğu C vitamini miktarını arttırır. Sigara içen kişiler, sigara içmeyenlere göre günde 35 mg daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyar.
  • Beslenen bebekler buharlaştırılmış veya haşlanmış inek sütü, çünkü inek sütü çok az C vitamini içerir ve ısı C vitamini tahrip edebilir. 1 yaşın altındaki bebekler için inek sütü önerilmez. Anne sütü ve bebek maması yeterli miktarda C vitamini içerir.
  • Çok sınırlı çeşitte yemek yiyen insanlar.
  • Şiddetli malabsorpsiyon , bazı kanser türleri ve hemodiyaliz gerektiren böbrek hastalığı gibi belirli tıbbi durumları olan insanlar .

Yeterli C vitamini almazsam ne olur?

C vitamini eksikliği Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da nadirdir. Birkaç hafta boyunca çok az C vitamini alan veya hiç almayan insanlar (günde yaklaşık 10 mg’ın altında) iskorbüt olabilir . İskorbüt yorgunluğa , diş etlerinin iltihaplanmasına , deride küçük kırmızı veya mor lekelere, eklem ağrısına, zayıf yara iyileşmesine ve tirbuşon kıllarına neden olur. Ek iskorbüt belirtileri, depresyonun yanı sıra şişmiş, diş eti kanaması ve gevşeme veya diş kaybını içerir. İskorbüt hastaları da anemi geliştirebilir . İskorbüt olan ölümcül o değilse tedavi .

C vitamininin sağlık üzerindeki bazı etkileri nelerdir?

Bilim adamları, sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için C vitamini üzerinde çalışıyorlar. İşte bu araştırmanın gösterdiklerine birkaç örnek.

Kanserin önlenmesi ve tedavisi

Meyve ve sebzelerden yüksek miktarda C vitamini alan kişilerin, akciğer, meme ve kolon kanseri gibi birçok kanser türüne yakalanma riski daha düşük olabilir . Bununla birlikte, diğer antioksidanlarla veya başka antioksidanlar olmadan C vitamini takviyesi almak, insanları kanserden korumak için görünmüyor.

Yüksek dozda C vitamini almanın kanser tedavisi için faydalı olup olmadığı açık değildir . C vitamininin etkileri hastaya nasıl uygulandığına bağlı gibi görünmektedir. Oral C vitamini dozları, enjeksiyon yoluyla verilen intravenöz dozlar kadar kan C vitamini seviyelerini yükseltemez . Hayvanlarda ve test tüplerinde yapılan birkaç çalışma, çok yüksek kan C vitamini seviyelerinin tümörleri küçültebileceğini göstermektedir. Ancak, yüksek doz intravenöz C vitamininin insanlarda kanseri tedavi etmeye yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

C vitamini diyet takviyeleri ve diğer antioksidanlar kanser için kemoterapi ve radyasyon terapisi ile etkileşime girebilir . Kanser tedavisi gören insanlar, özellikle yüksek dozlarda C vitamini veya diğer antioksidan takviyeleri almadan önce onkologlarıyla konuşmalıdır.

Kalp-damar hastalığı

Çok fazla meyve ve sebze yiyenlerin kardiyovasküler hastalık riski daha düşük gibi görünmektedir . Araştırmacılar, bu gıdaların antioksidan içeriğinin bu ilişkiden kısmen sorumlu olabileceğine inanıyorlar çünkü oksidatif hasar kardiyovasküler hastalığın ana nedenidir. Bununla birlikte, bilim adamları, C vitamininin, yiyeceklerden veya takviyelerden kendisinin insanları kardiyovasküler hastalıklardan korumaya yardımcı olup olmadığından emin değiller. C vitamininin, zaten sahip olan insanlarda kardiyovasküler hastalığın daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olup olmadığı da açık değildir.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) ve katarakt

AMD ve katarakt , yaşlılarda görme kaybının önde gelen nedenlerinden ikisidir. Araştırmacılar, C vitamini ve diğer antioksidanların AMD alma riskini etkilediğine inanmıyor. Bununla birlikte, araştırmalar, C vitamininin diğer besinler ile birlikte AMD gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Gelişmiş AMD geliştirme riski yüksek olan AMD’li yaşlılar arasında yapılan büyük bir çalışmada, 500 mg C vitamini, 80 mg çinko , 400 IU E vitamini, 15 mg beta-karoten ve 2 mg ile günlük besin takviyesi alanlar bakır yaklaşık 6 yıldır gelişmiş AMD geliştirme şansı daha düşüktü. Ayrıca besin takviyesi almayanlardan daha az görme kaybı vardı. Hastalığı olan veya geliştiren insanlar, diyet takviyeleri almak konusunda doktorlarıyla konuşmak isteyebilirler.

C vitamini ve katarakt oluşumu arasındaki ilişki belirsizdir. Bazı çalışmalar, gıdalardan daha fazla C vitamini alan kişilerin katarakt alma riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir. Ancak bu ilişkiyi açıklığa kavuşturmak ve C vitamini takviyelerinin katarakt alma riskini etkileyip etkilemediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Soğuk algınlığı

C vitamini uzun zamandır soğuk algınlığı için popüler bir ilaç olmasına rağmen , araştırmalar çoğu insan için C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığı riskini azaltmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, düzenli olarak C vitamini takviyesi alan kişiler, soğuk algınlığı olduğunda biraz daha kısa soğuk algınlığı veya biraz daha hafif semptomlara sahip olabilirler. Soğuk algınlığı semptomları başladıktan sonra C vitamini takviyelerinin kullanılması yararlı görünmemektedir.

C vitamini zararlı olabilir mi?

Çok fazla C vitamini almak ishal , bulantı ve mide kramplarına neden olabilir . Vücudun çok fazla demir depolamasına neden olan hemokromatoz adı verilen bir durumda , yüksek dozda C vitamini demir aşırı yüklenmesini kötüleştirebilir ve vücut dokularına zarar verebilir .

C vitamini için günlük üst limitler aşağıda listelenmiştir:

Yaşam evresi Üst sınır
Doğumdan 12 aya kadar Kurulmamıştır
1-3 yaş arası çocuklar 400 mg
4-8 yaş arası çocuklar 650 mg
9-13 yaş arası çocuklar 1.200 mg
14-18 yaş arası gençler 1.800 mg
Yetişkinler 2000 mg

 

Bilmem gereken C vitamini ile herhangi bir etkileşim var mı?

C vitamini diyet takviyeleri, aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir veya müdahale edebilir. İşte birkaç örnek:

  • C vitamini diyet takviyeleri kemoterapi ve radyasyon terapisi gibi kanser tedavileri ile etkileşime girebilir. C vitamininin tümör hücrelerini kanser tedavilerinden korumanın istenmeyen etkisine sahip olup olmadığı veya normal dokuların hasar görmesini önlemeye yardımcı olup olamayacağı açık değildir. Kanser tedavisi görüyorsanız , özellikle yüksek dozlarda C vitamini veya diğer antioksidan takviyeleri almadan önce sağlık uzmanınıza danışın .
  • Bir çalışmada, C vitamini artı diğer antioksidanlar (E vitamini, selenyum ve beta-karoten gibi), kan kolesterol seviyelerini kontrol etmek için kombinasyon halinde alınan iki ilacın ( statin ve niasin ) kalp koruyucu etkilerini azalttı . Bu etkileşimin diğer statinler ile de gerçekleşip gerçekleşmediği bilinmemektedir. Sağlık hizmeti sunucuları, hem statinler hem de antioksidan takviyeleri alan kişilerde lipit seviyelerini izlemelidir.

Aldığınız diyet takviyeleri ve ilaçları doktorunuza, eczacınıza ve diğer sağlık uzmanlarına bildirin. Bu diyet takviyelerinin reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlarla etkileşime girip girmeyeceğini veya müdahale edip etmediğini veya ilaçların vücudunuzun besinleri nasıl emdiğini, kullandığını veya parçaladığını etkileyip etkilemeyeceğini söyleyebilirler.

Bir cevap yazın