Doğal Ürünler A-Z Endeks

Ceviz

Ceviz nedir?

Yaklaşık 15 tür Juglans (ceviz cinsi) vardır; ticari olarak, J. regia en önemlisidir. Bu yaprak döken ağaç 45 m yüksekliğe kadar büyüyebilir. J. regia Asya’ya özgüdür ancak şu anda Fransa’da ve Avrupa, Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Doğu Asya’nın diğer bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Bilimsel Ad (lar)

Juglans regia L. Ailesi: Juglandaceae

Ortak isimler)

Ceviz, İngiliz ceviz, Farsça ceviz, Kafkas ceviz, Çerkes ceviz ve Avrupa ceviz.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Cevizler, Demir Çağı’ndan kalma Avrupa’daki tarih öncesi yataklarda bulunmuştur ve Eski Süleyman’ın fındık bahçesine yapılan Eski Ahit referanslarında belirtilmiştir. Cevizle birçok efsane ilişkilendirilmiştir; eski Yunanlılar ve Romalılar onları doğurganlığın sembolü olarak gördüler. Orta Çağ’da cevizlerin, ceviz dallarında gizlenen kötü ruhların inancından dolayı büyücülük, nazar ve epileptikten uzak durduğu düşünülüyordu.

Tarihsel olarak, kolik için, bağırsakları yatıştırmak ve ishal ve hemoroidleri rahatlatmak için ceviz yağı reçete edildi. Diğer halk kullanımları arasında raşitizm, donma ve glandüler rahatsızlıklar ve büzücü, tonik restoratif ve dezenfektan olarak tedavi bulunur. Kabarcıklar, ülserler, kaşıntılı kafa derisi / kepek, güneş yanığı ve terleme, çeşitli ceviz preparatlarıyla tedavi edilen koşullardan bazılarıdır.

Genel kullanımlar

Cevizlerin diyete dahil edilmesi, çoklu doymamış yağ asitleri ve diğer besinlerin diyet kaynağı olarak ve hiperlipidemik bireylerde lipit profilini geliştirmek için önerilir. Ceviz tüketiminin kardiyak faydaları açıklanmaktadır. Cevizler ayrıca sınırlı faydası olan metabolik sendromda da çalışılmıştır. Ceviz ekstraktının Alzheimer hastalığındaki etkisi araştırılmaktadır.

Önerilen doz nedir?

Klinik çalışmalarda kullanılan günlük dozajlar 20 ila 84 g / gün arasında değişir (1 kabuklu ceviz yaklaşık 5 g’dır).

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar tanımlanmamıştır. Ağaç kabuklu yemişleri arasında aşırı duyarlılığın olduğu bilinmektedir.

Hamilelik / Emzirme

Gıda olarak kullanıldığında genellikle güvenli olarak kabul edilir. Utero duyarlılaşma olasılığı sonuçsuz olarak tartışılmıştır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş. Ceviz demirin emilimini engeller.

Bir cevap yazın