Doğal Ürünler A-Z Endeks

Civanperçemi

Civanperçemi nedir?

Civanperçemi adı, kuzey ılıman bölgeye özgü yaklaşık 80 tür papatya ailesi (Asteraceae) için geçerlidir. A. millefolium, ince bölünmüş yaprakları ve beyazımsı, pembe veya kırmızımsı çiçekleri olan dayanıklı bir bitkidir. Altın civanperçemi Eriophyllum confertiflorum’dur.

Bilimsel Ad (lar)

Achillea millefolium

Ortak isimler)

Civanperçemi ayrıca bin yaprak, mil folyo, yeşil ok, yara wort ve burun kanaması bitki olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Civanperçemi Avrupa ve Asya’ya özgüdür ve Kuzey Amerika’da doğallaştırılmıştır. Gıda ve tıpta kullanımı eski, M.Ö. 1200 yıllarında Truva Savaşı’ndan kalmadır. Efsanede Aşil, bunu Centaur’un tavsiyesi üzerine, dolayısıyla adı kullandı. Klasik zamanlarda, civanperçemi “herba militaris” olarak adlandırıldı çünkü savaşta alınan yaraların kanamasını durdurdu. Civanperçemi yaprakları çay için, genç yapraklar ve çiçekler salatalarda kullanılmıştır. Civanperçemi infüzyonları kozmetik temizleyiciler ve ilaçlar olarak kullanılmıştır. Hapşırma tozunda hapşırma yaprakları (A. ptarmica) kullanılırken, A. millefoliumdakları enfiye için kullanılmıştır. Civanperçemi terapötik olarak “güçlendirici acı tonik” ve büzücü olarak kullanılmıştır. Diş ağrısını hafifletmek için taze yaprakların çiğnendiği ileri sürülmüştür.

Çeşitli kullanımlar

Civanperçemi terlemeyi indüklemek ve yara kanamasını durdurmak için kullanılmıştır. Ayrıca ağır adet kanamasını ve ağrıyı azalttığı bildirilmiştir. GI rahatsızlıklarını hafifletmek, serebral ve koroner trombozlar için, yüksek tansiyonu düşürmek, dolaşımı iyileştirmek ve varisli damarları tonlamak için kullanılmıştır. Antimikrobiyal etkiye sahiptir, gıda aroması için doğal bir kaynaktır ve alkollü içeceklerde ve bitterlerde kullanılır. Araştırmalar, herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için civanperçemi kullanımına ilişkin hiçbir klinik veri ortaya koymamaktadır.

Önerilen doz nedir?

Enflamatuar durumlar için tipik bir civanperçemi otu dozu 4.5 g / gündür. Bununla birlikte, bu dozu doğrulamak için modern bir klinik çalışma yoktur.

Kontrendikasyonlar

Civanperçemi, Asteraceae ailesinin herhangi bir üyesine karşı aşırı duyarlılığı olan bireylerde kontrendikedir. Epileptik hastalarda kullanım kontrendikedir.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Emmenagog (adet akışını uyarmak için) ve kürtaj. Hamilelik sırasında civanperçemi uçucu yağını kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın