Vitaminler

D Vitamini

D vitamini vücuttaki kalsiyum ve fosfat miktarını düzenlemeye yardımcı olur.Bu besinler kemik, diş ve kasları sağlıklı tutmak için gereklidir.

D vitamini eksikliği, çocuklarda raşitizm gibi kemik deformitelerine  ve yetişkinlerde osteomalazi adı verilen bir durumun neden olduğu kemik ağrısına yol açabilir.

İyi D vitamini kaynakları

Yaklaşık Mart sonundan / Nisan başından Eylül sonuna kadar çoğu insan güneş ışığından ihtiyaç duydukları tüm D vitaminini alabilmelidir.

Vücut açık havada cildin doğrudan güneş ışığından D vitamini oluşturur.

Ancak Ekim ve Mart ayları arasında güneş ışığından yeterli D vitamini almıyoruz. D vitamini ve güneş ışığı hakkında daha fazla bilgi edinin .

D vitamini de az sayıda gıdada bulunur.

Kaynaklar şunları içerir:

 • yağlı balık – somon, sardalye, ringa balığı ve uskumru gibi
 • kırmızı et
 • karaciğer
 • yumurta sarısı
 • müstahkem gıdalar – çoğu yağ yayılması ve bazı kahvaltılık tahıllar gibi

D vitamininin bir başka kaynağı diyet takviyeleridir.

İngiltere’de inek sütü genellikle iyi bir D vitamini kaynağı değildir, çünkü diğer bazı ülkelerde olduğu gibi takviye edilmemiştir.

Ne kadar D vitaminine ihtiyacım var?

1 yaşına kadar olan bebeklerin günde 8.5 ila 10 mikrogram D vitamini alması gerekir.

Bir mikrogram miligramdan (mg) 1000 kat daha küçüktür. Mikrogram kelimesi bazen Yunanca sembolü μ ve ardından g harfi (μg) ile yazılır.

1 yaşından büyük çocukların ve yetişkinlerin günde 10 mikrogram D vitaminine ihtiyacı vardır. Buna hamile ve emziren kadınlar ve D vitamini eksikliği riski olan insanlar dahildir.

Yaklaşık Mart sonundan / Nisan başından Eylül sonuna kadar, insanların çoğu cildindeki güneş ışığından ihtiyaç duydukları tüm D vitaminini alabilmelidir.

D vitamini takviyesi almalı mıyım?

Bebekler ve küçük çocuklar için tavsiyeler

Uzmanlar şunları tavsiye eder:

 • Doğumdan 1 yaşına kadar emzirilen bebeklere, yeterli aldıklarından emin olmak için 8.5 ila 10 mikrogram D vitamini içeren günlük bir takviye verilmelidir.
 • formülle beslenen bebeklere günde 500ml’den (bir bardak kadar) daha az bebek formülü alana kadar D vitamini takviyesi verilmemelidir, çünkü bebek formülü D vitamini ile güçlendirilmiştir.
 • 1 ila 4 yaş arası çocuklara 10 mikrogram D vitamini içeren günlük takviye verilmelidir.

Çoğu eczanede ve süpermarkette D vitamini takviyeleri veya D vitamini içeren vitamin damlaları (5 yaş altı için) satın alabilirsiniz.

Yetişkinler ve 5 yaşın üzerindeki çocuklar için tavsiyeler

Sonbahar ve kış aylarında diyetinizden D vitamini almanız gerekir, çünkü güneş vücudun D vitamini yapmasına yetecek kadar güçlü değildir.

Ancak insanların sadece yiyeceklerden yeterli D vitamini alması zor olduğundan, herkes (hamile ve emziren kadınlar dahil) sonbahar ve kış aylarında 10 mikrogram D vitamini içeren günlük bir takviye almayı düşünmelidir.

Mart sonu / Nisan başı ile Eylül sonu arasında, çoğu insan ihtiyaç duyduğu tüm D vitamini cildindeki güneş ışığından ve dengeli bir diyetten alabilir.

Bu aylarda D vitamini takviyesi almamayı seçebilirsiniz.

D vitamini eksikliği riski olan insanlar

Bazı insanlar güneş ışığından yeterince D vitamini alamazlar çünkü güneş ışığına çok az veya hiç maruz kalmazlar.

Uzmanlar, aşağıdaki durumlarda yıl boyunca 10 mikrogram D vitamini içeren günlük bir takviye almanızı önerir:

 • genellikle dışarıda değil – örneğin, zayıf veya evli iseniz
 • bakım evi gibi bir kurumda
 • genellikle dış mekanlarda cildinizin çoğunu örten giysiler giyin

Koyu teniniz varsa – örneğin bir Afrika, Afrika-Karayip veya Güney Asya geçmişiniz varsa – güneş ışığından yeterli D vitamini alamayabilirsiniz.

Yıl boyunca 10 mikrogram D vitamini içeren günlük bir takviye almayı düşünmelisiniz.

Çok fazla D vitamini alırsam ne olur?

Uzun süre çok fazla D vitamini takviyesi almak vücutta çok fazla kalsiyum birikmesine neden olabilir (hiperkalsemi). Bu, kemikleri zayıflatabilir ve böbreklere ve kalbe zarar verebilir.

D vitamini takviyesi almayı seçerseniz, çoğu insan için günde 10 mikrogram yeterli olacaktır.

Zararlı olabileceğinden günde 100 mikrogramdan fazla D vitamini almayın. Bu, hamile ve emziren kadınlar ve yaşlılar ve 11 ila 17 yaş arası çocuklar dahil yetişkinler için geçerlidir.

1 ila 10 yaş arası çocuklar günde 50 mikrogramdan fazla olmamalıdır. 12 ayın altındaki bebekler günde 25 mikrogramdan fazla olmamalıdır.

Bazı insanlar, o kadar güvenli alamayacakları anlamına gelen tıbbi durumlara sahiptir. Şüpheniz varsa, doktorunuza danışmalısınız.

Doktorunuz farklı miktarda D vitamini almanızı önerdiyse, tavsiyelerine uymalısınız.

Güneş ışığına maruz kalarak D vitamini doz aşımı yapamazsınız. Ancak, cilt hasarı ve cilt kanseri riskini azaltmak için uzun süre güneş altındaysanız cildinizi örtmeyi veya korumayı unutmayın.

Bir cevap yazın