Doğal Ürünler A-Z Endeks

Deniz Çamı

Deniz Çamı Nedir?

P. pinaster Aiton (daha önce Pinus maritima Mill.) Ve P. radiata, parlak kırmızı-kahverengi, derin çatlaklı kabuğu ile 30 m boyunda büyüyen orta boy çamlardır. Kümelerde meydana gelen şişkin iğneler vardır ve 10 ila 20 cm uzunluğunda oval koniler üretir. Ağaç, batı ve güneybatı Akdeniz bölgelerine özgüdür, ancak ABD, İngiltere, Güney Afrika ve Avustralya da dahil olmak üzere diğer ülkelere hızla doğallaşmıştır. Dünyanın en büyük insan yapımı ormanı olan, güneybatı Fransa’nın Atlantik kıyısındaki 900.000 hektarlık Les Landes neredeyse tamamen P. pinaster tarafından doldurulur.

Bilimsel Ad (lar)

Pinus pinaster Aiton ve Pinus radiata

Ortak isimler)

Deniz çam özü, Monterey çam özü, çam kabuğu özü, Enzogenol, Pycnogenol

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik Kullanımlar

1535’te, bir Fransız kaşifin, gemisinin icebound haline geldiği denizciler arasında iskorbüt tedavisi için deniz çamının kabuğundan yapılan çayı kullandığı söylenir. Ekstrakt anemi, iltihaplanma ve kalp / kan damarı koşulları için kullanılmıştır. Çam kabuğu acil durumlarda bir besin kaynağı olarak kullanılmıştır. Çam kabuğu özü, ABD sağlık gıda mağazaları ve eczanelerinde ve çevrimiçi kaynaklardan reçetesiz olarak temin edilebilir.

Genel kullanımlar

Çam kabuğu özü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir ve astım, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, uzun süreli kan akışı sorunları, kalp / kan damarı koşulları, diyabet ve erektil disfonksiyon dahil olmak üzere çok çeşitli rahatsızlıklar için çalışılmıştır. Bununla birlikte, birçok klinik çalışma küçük ve kötü bir şekilde tasarlanmıştır.

Önerilen doz nedir?

Çam kabuğu ekstraktı dozları klinik çalışmalarda, en sık 3 bölünmüş dozda günde 150 mg olarak incelenmiştir.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın