Doğal Ürünler A-Z Endeks

Deniz Yosunu

Yosun nedir?

Yosunlar deniz yosunu, tuzlu suda yaşayan, kırmızı, kahverengi ve yeşil algler de dahil olmak üzere basit bitkilerdir. Çoğu alg, bitkiyi kayalara ve diğer substratlara tutturan holdfasts adı verilen kök benzeri yapılara sahiptir. Mavi-yeşil türlere yosun denirken, aslında bakterilerdir.

Bilimsel Ad (lar)

Ascophyllum, Chondrus, Ecklonia, Fucus, Gelidium, Gracilaria, Laminaria, Phaeophycota, Pterocladia ve Rhodophyceae dahil 9.000’den fazla tür bulunmaktadır.

Ortak isimler)

Deniz yosunu ayrıca kahverengi deniz yosunu, kırmızı deniz yosunu, yosun, yosun, yumurta sarması, kombu / konbu, deniz spagetti, wakame, nori, dulse / dillisk, deniz marul, deniz otu, karagenenin ve İrlanda yosunu olarak bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Yüzyıllar boyunca, deniz yosunu botanik, endüstriyel ve farmasötik ilgi alanına girmiştir. Yüksek besin içeriği nedeniyle, deniz yosunu Asya genelinde bir gıda olarak kullanılmıştır.

Geleneksel Çin tıbbı, bazı deniz yosunlarının sıcak su özütlerini kanser tedavisinde kullandı. Buna ek olarak, Japon ve Çin kültürleri MÖ 300’den beri guatr ve diğer glandüler problemleri tedavi etmek için deniz yosunlarını kullanmaktadır.

Romalılar yara, yanık ve döküntü tedavisinde deniz yosunu kullandılar. Keltler, sıradan yosunun kurudukça büzüldüğünü ve daha sonra nemle genişlediğini belirtti. İskoçya’da 18. yüzyılda, doktorlar karın duvarı apselerini başarıyla boşaltmak için kurutulmuş deniz yosunu sapı kullandılar. Ayrıca dismenore tedavisi için servikse deniz yosunu yerleştirdiler. Birçok rapor kürtajı başlatmak için deniz yosunu kullanımını özetlemektedir. Yosun, serviksin olgunlaşması için intravajinal olarak ve darlıklar için rektal olarak kullanılmıştır.

Genel kullanımlar

Yosunlar için terapötik önerileri desteklemek için çok az klinik çalışma vardır. Bununla birlikte, yosunlar önemli bir mineral kaynağıdır ve sodyum oranı düşüktür. Kolesterol azalması ve iştah bastırma nedeniyle kalp koşullarında faydalı olabilirler. Deniz yosunundan çıkarılan aljinatlar, yara örtülerinde kullanılmıştır.

Önerilen doz nedir?

Klinik deneyler 2 aya kadar günlük 4 ila 12 g deniz yosunu oral dozaj aralığı kullanmıştır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Varfarin alan ve deniz yosunu içeren çok miktarda yiyecek tüketen hastalar, deniz yosununun yüksek K vitamini içeriği nedeniyle uluslararası normalleştirilmiş oranlarda bir değişiklik yaşayabilir.

Yan etkiler

Deri reaksiyonu, guatr ve bazen bağırsak etkileri oluşabilir.

Toksikoloji

Aşırı kuru deniz yosunu alımı serum tiroid uyarıcı hormonun artmasına neden olabilir. Aşırı deniz yosunu tüketimi ile cildin sararmasıyla ilgili vaka raporları vardır.

Bir cevap yazın