Doğal Ürünler A-Z Endeks

Ejderha Kanı

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

“Ejderhanın kanı” için İspanyolca olan Sangre de grado’nun hem kabuğu hem de reçinesi için uzun bir geçmişi vardır. 1600’lü yıllara dayanan erken bir referans, İspanyol kaşif P. Bernabe Cobo’nun sapın Peru ve Ekvador’daki yerli kabileler tarafından kullanıldığını belirtti. C. lechleri ​​reçine ve kabuk Güney Amerika’da geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Kanamayı durdurmak, yaraları iyileştirmek ve bağırsak problemlerini tedavi etmek için dahili ve harici olarak kullandılar. Bu fabrika ile ilgili çalışmalar 1970’lerin sonlarına kadar uzanmaktadır. Ejderhanın kanından yapılan müstahzarlar, bazıları patentli olan çeşitli farmasötik ürünlerde bulunur.

Yara iyileştirici / antiviral

Ejderhanın kanı antiviral ve yara iyileştirici etkileri için kullanılmıştır. Ejderhanın kanının bir bileşeni olan taspinin, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici etkilere sahip olduğu belgelenmiştir. Taspin ve bir proantosiyanidin bileşeninin de antiviral aktiviteleri olduğu gösterilmiştir. Hayvan ve laboratuvar testleri, bu tıbbi etkiler için ejderha kanı kullanımı için bazı umutlar göstermiştir. Bugüne kadar, bu etkileri doğrulayan hiçbir insan klinik çalışması yoktur.

GI etkileri

Ejderhanın kanı GI sağlığında da rol oynar. Uygulayıcılar, dahili olarak alındıklarında mide ülserleri, ülseratif kolit ve Crohn hastalığı için yararlı olduğunu bildirmektedir. Ejderha kanından yapılan müstahzarlar, bazıları patentli olan çeşitli farmasötik ürünlerde bulunur. Bir antidiyare olarak kroton türlerinden (SP-303) proantosiyanidin polimerinin kullanımını açıklayan bir patent Shaman Pharmaceuticals, Inc. ABD’ye verilmiştir. HIV ile ilişkili diyare hastalarında ana bileşenin (SP-303) klinik denemesi faydalı etkiler göstermiştir. Bu önemli “yağmur ormanı kaynağı”, birkaç çalışma tarafından onaylanmış çeşitli kullanımlara sahiptir.

Önerilen doz nedir?

Standartlaştırılmış ejderhanın kan ürünü SP-303 (Provir), günde 125 ila 500 mg’lık dozlarda diyare için araştırılmıştır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın