Doğal Ürünler A-Z Endeks

Erkeç Sakalı

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

1597’de botanikçi John Gerard, çayır tatlısının kokusunun “duyuları memnun ettiğini” belirtti. 1652’de İngiliz doktor Nicholas Culpeper, bitkinin mide üzerindeki terapötik etkileri hakkında yazdı. 1682’de Hollandalı bir bitkide meadowsweet’den bahsedildi. Kraliçe Elizabeth Dairelerini meadowsweet ile süsledim. Çiçekler İngiltere ve İskandinav ülkelerinde alkollü içeceklerin tadına bakmak için kullanıldı. Orta çağda meadowsweet “meadwort” olarak biliniyordu, çünkü bal ve meyve sularını fermente ederek yapılan alkollü bir içecek olan mead’i tatmak için kullanılıyordu. 1838’de aspirin yapmak için ilk olarak 1890’larda sentezlenen salisilik asit, bitkiden izole edildi. “Aspirin” kelimesi ” spirin,“meadowsweet’in bilimsel ismine dayanarak,” Spiraea. “Bitki, halk tıbbında kanser, tümörler, romatizma ve idrar söktürücü olarak kullanıldı. Bugün, sindirim ilacı olarak, soğuk algınlığı için destek tedavisi, analjezi ve diğer endikasyonlar için.

Çeşitli kullanımlar

Meadowsweet soğuk algınlığı, solunum problemleri, asit hazımsızlığı, peptik ülserler, artrit ve romatizma, cilt hastalıkları ve ishal için kullanılmıştır.

Önerilen doz nedir?

2.5 ila 3.5 g / gün ve 4 ila 5 g bitki dozları geleneksel olarak kabul edilir. Bununla birlikte, hiçbir klinik çalışma bu dozajların güvenliğini veya etkinliğini desteklemez. 4 ila 6 g kuru otdan bir çay hazırlanabilir ve günde 3 kez alınabilir.

Kontrendikasyonlar

Salisilat veya sülfit duyarlılığı olan hastalarda kullanılmamalıdır. Astımlı hastalarda dikkatli kullanın.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Meadowsweet salisilatlar içerdiğinden, antitrombosit veya antikoagülan ilaçlarla, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla veya antitrombosit özelliklere sahip herhangi bir alternatif ilaçla birlikte verildiğinde kanama riskini artırabilir.

Bir cevap yazın