Doğal Ürünler A-Z Endeks

Fo-Ti

Fo-Ti nedir?

Fo-ti, Orta ve Güney Çin’e özgüdür ve Japonya ve Tayvan’da dağıtılmaktadır. 30 feet yüksekliğe kadar büyüyebilen çok yıllık bir tırmanma bitkisidir. Bitki kırmızı sapları, kalp şeklinde yaprakları ve beyaz veya pembe çiçekleri vardır. 3-4 yaşındaki bitkilerin kökleri sonbaharda kurutulur. Saplar ve yapraklar da kullanılır. Ham, şarap veya buharla işlenmiş veya kürlenmiş fo-ti Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcuttur.

Bilimsel Ad (lar)

Polygonum multiflorum

Ortak isimler)

Fo-ti ayrıca shou wu, çiçekli knotweed, tırmanma knotweed, Çin korniş ve yumru polar çiçeği olarak bilinir. Bu bitki, fo-ti içermeyen ticari ürün Fo-ti Tieng ile karıştırılmamalıdır.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Fo-ti, MS 713’e kadar uzanan popüler bir Çin tonik bitkisidir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını arttırmak ve kanı temizlemek için kullanılır. Bitki ayrıca gri saç gibi erken yaşlanma belirtileri için reçete edilir ve Çin’de saç bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunur. Ayrıca uykusuzluk, zayıf kemikler, kabızlık ve arterlerin sertleşmesi ve daralması tedavisinde kullanılır. Gençleştirici bir bitki olarak görülen fo-ti’nin yaşlanmayı önlediği ve uzun ömürlülüğü desteklediği düşünülmektedir. Folkloru göre, daha büyük ve daha büyük kökler en yüksek güce sahiptir ve potansiyel olarak mortalite sunar.

Genel kullanımlar

İnsanlarda karaciğer hasarı kanıtı bulunduğundan, P. multiflorum ve ekstraktlarının karaciğer için toksik olduğu düşünülmelidir. Bununla birlikte, bitki geleneksel Çin tıbbında ve Hindistan’ın Ayurveda tıbbi sisteminde gençleştirici ve tonlayıcı özellikleri, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını arttırmak, kandaki zihinsel bozuklukların ve anormal miktarda lipit tedavisi ve temizlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır. kan. Klinik araştırmalar, terapötik amaçlar için iddiaları desteklememektedir, ancak kellik tedavisi ve sinir dokusu hastalıklarının tedavisi için topikal uygulamalar araştırılmaktadır.

Önerilen doz nedir?

Fo-ti, 9 ila 15 g çiğ otun günlük dozlarında kullanılır, ancak klinik çalışmalar yoktur. Çin Farmakopesinde standart bir doz 3 ila 12 g / gündür.

Kontrendikasyonlar

Karaciğer hastalığı.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının. Embriyonik toksisite bildirilmiştir.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Fo-ti Çin tıbbında yaygın olarak kullanılmaktadır; bununla birlikte, klinik araştırma koşulları altında advers olay bildirimi yoktur. Karaciğer toksisitesi belgelenmiştir.

Toksikoloji

İnsanlarda karaciğer hasarı kanıtı bulunduğundan, P. multiflorum ve ekstraktlarını karaciğere toksik olarak düşünün. Bitki ayrıca böbrekler, sinirler ve embriyolar için toksik olabilir.

Bir cevap yazın