Doğal Ürünler A-Z Endeks

Gama Linolenik Asit (GLA)

Gama Linolenik Asit (GLA) nedir?

GLA tohumlar da dahil olmak üzere bitki bir dizi yağlarda bulunan Onagraceae (çuha çiçeği), taşkırangiller (hodan) ve Rubaceae (siyah frenk üzümü). GLA’nın en zengin kaynağı hodan ( Borago officinalis ).

Gama Linolenik Asit (GLA) ne için kullanılır?

genel bakış

Yağ asitleri tüm lipitler için temel yapı taşlarıdır. Bir uç asit grubu ile karbon ve hidrojen zincirlerinden oluşurlar. Yağ asitleri, doygunluk derecesine ve derecesine göre değişir ve genellikle 26 karbon uzunluğundadır. Çoklu doymamış yağ asitleri 1’den fazla çift bağ içerir. Çift bağlar karbon 3 (n-3) veya 6 (n-6) ‘dadır. GLA, omega-6 yağ asitleri olarak bilinen ikinci aileye düşer.

Çift bağın gerçek konumu, yağ asidinin metabolizmasını önemli ölçüde etkiler, böylece omega-3 türevi eikosanoidlerin yapısı ve işlevi, omega-6 yağ asitlerinden (örn., Araşidonik asit) türetilenlerden farklıdır. Örneğin, omega-3 türevi eikosanoidler kan pıhtılaşmasını ve enflamatuar yanıtları azaltma eğilimindedir. Bu, pıhtılaşmayı ve enflamatuar yanıtları arttıran arakidonik asit (omega-6) türevi eikosanoidlerle önemli ölçüde tezat oluşturur.

Doymamış yağ asitleri hücre zarlarının temel bileşenleridir ve reseptörleri, enzimleri, iyon kanallarını ve sinyal iletim yollarını etkileyebilir. Çok sayıda enflamatuar ve immünolojik süreci etkileyebilirler.

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Evening primrose bitkisi Kuzey Amerika’ya özgüdür ve 17. yüzyılda Avrupa’ya tanıtılmıştır. Yerli Amerikalılar yaprakları, kökleri ve tohum tohumlarını yiyecek olarak tüketmiş ve ağrı kesici ve astım tedavisi olarak kullanılmak üzere yağ özleri hazırlamıştır. Bu erken terapötik etkilerin bazılarının, yağda yüksek miktarlarda bulunan GLA nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

1930’larda ve 1940’larda, birkaç araştırmacı, GLA gibi esansiyel yağ asitleri ile diyet takviyesinin atopik dermatitte (AD) terapötik değere sahip olduğunu buldu. Topikal glukokortikoidlerin ortaya çıkması bu tedaviye bir son getirdi. Bununla birlikte, 1980’lerin başlarında, glukokortikoidlerin istenmeyen yan etkileri nedeniyle bu ajanların kullanımına bir geri dönüş oldu ve bunlar bilimsel ilgiyi yeniden kazandı. Son yirmi yılda, GLA için çok sayıda başka endikasyon önerilmiştir.

Romatoid artrit

GLA (çuha çiçeği yağı, hodan tohumu yağı, frenk üzümü tohumu yağı) kullanan klinik çalışmalar, romatoid artrit hastalarında ağrı, sabah sertliği ve eklem hassasiyetinde potansiyel bir rahatlama olduğunu göstermektedir. Dozlar 1.4 g / gün GLA’dan yüksek olduğunda ve en az 6 ay boyunca uygulandığında faydaların arttığı görülmüştür.

Kardiyovasküler koruma

Eskimolar arasında koroner kalp hastalığından görülen düşük ölüm oranı, n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin potansiyel faydalarına odaklanmıştır. Küçük bir klinik çalışma, toplam kolesterol ve LDL’nin düşürülmesinde ve HDL kolesterolün yükseltilmesinde faydalar gösterdi. Bu etkiler GLA’nın kardiyovasküler korunmaya katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu hala bir tartışma konusu.

Şeker hastalığı

GLA, diyabetik nöropati için olası yararları açısından incelenmiştir. Diyabetik hastalarda esansiyel yağ asidi metabolizması anormallikleri vardır ve bu nedenle daha fazla miktarda esansiyel yağ asidi gerektirir. Çalışmalar, katarakt, retinopati ve kardiyovasküler hasarın gelişiminin, büyük günlük dozlarda esansiyel yağ asidi uygulanmasıyla yavaşlatılabileceğini göstermiştir. Klinik çalışmalar GLA ile tedavi edildiğinde nöropatilerin tutarlı ve ilerleyici bir şekilde iyileştiğini göstermiştir.

Atopik hastalıklar / Astım / Sedef hastalığı

GLA’nın klinik çalışmalarda atopik cildin kaşıntı, kızarıklık ve tokluğunu azalttığı gösterilmiştir. GLA ayrıca atopik dermatitin iltihaplanmasını ve genel şiddetini azaltırken, çocuklarda atopik hastalık genellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde bronşiyal astım olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, atopik bronşiyal astım için GLA kullanımına ilişkin hiçbir hayvan veya klinik çalışma yapılmamıştır. Sedef hastalığının atopik bir bileşeni olmamasına rağmen, GLA kullanımı klinik olarak tutarsız sonuçlarla araştırılmıştır.

Diğer kullanımlar

GLA takviyesinin, bağışıklık yanıtında önemli bir bileşen olan lenfositleri arttırdığı gösterilmiştir. Ayrıca GLA’nın kanser tedavisinde önemli roller oynayabileceği öne sürülmüştür. Küçük klinik çalışmalar, östrojene duyarlı meme kanseri ve mesane kanseri ile immünolojik durumda bir miktar iyileşme olduğunu göstermiştir. Klinik çalışmalar, GLA’nın meme ağrısı dahil PMS semptomlarını hafifletmede etkili olduğunu göstermiştir.

Gama Linolenik Asit (GLA) dozu nedir?

GLA klinik olarak astım, dermatit ve artrit gibi çok çeşitli durumlar için araştırılmıştır. Denemelerdeki oral dozlar günde 0.5 ila 3 g arasında değişmiştir.

Gama Linolenik Asit (GLA) güvenli midir?

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / hemşirelik

Bir doktor tarafından önerilmedikçe hamile kadınlar ve emziren anneler tarafından kullanılmamalıdır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Hiçbir ciddi yan etki kaydedilmemiştir.

toksisiteler

Araştırmalar, bu ürünün kullanımı ile toksikoloji hakkında çok az bilgi vermektedir veya hiç bilgi vermemektedir.

Bir cevap yazın