Doğal Ürünler A-Z Endeks

Gelsemium

Gelsemium nedir?

Gelsemium, çok kokulu, parlak sarı çiçekler ile karakterize tırmanan, odunsu, yaprak dökmeyen bir asmadır. Güneybatı ABD’ye özgü olmasına rağmen, Meksika’da ve Orta Amerika’nın bir bölümünde süs bitkisi olarak yetiştirildiği bölgelerde de yetişir. G. nitidum ve Bignonia sempervirens ile eşanlamlıdır. Gerçek yasemin (Jasminum grandiflorum) ile karıştırılmamalıdır. Gelsemium Güney Carolina’nın devlet çiçeğidir.

Bilimsel Ad (lar)

Gelsemium Instagram Hesabındaki Resim ve Videoları sempervirens

Ortak isimler)

Gelsemium ayrıca sarı veya Carolina yasemin, vahşi, sarı veya Carolina jessamine, woodbine ve akşam trompet çiçeği olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Gelsemium, bazı analjezik ve homeopatik ürünlerde bir bileşen olarak kullanılmıştır, ancak toksisitesi nedeniyle kullanımı sınırlıdır. Yüzyılın başında, astım ve solunum ilaçlarında popüler bir bileşendir. İlgili türler geleneksel Çin tıbbında nevraljiyi ve çeşitli ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Çeşitli kullanımlar

Gelsemium ve prensibi alkaloid gelseminin, aspirin ve fenasetinin etkilerini güçlendirebildiği için merkezi uyarıcı ve analjezik etkiler sergilediği bildirilmiştir. Bitki antikanser özellikleri açısından araştırılmıştır. Bugüne kadar, araştırma, uyarıcı veya analjezik etkiler için gelsemium’ın kullanımına ilişkin hiçbir klinik veri ortaya koymamaktadır.

Önerilen doz nedir?

Doz önerileri için bir temel sağlamak üzere gelsemium’ın yakın tarihli bir klinik çalışması bulunmamaktadır. Bu bitkinin klasik kullanımı 30 mg köksap gösterdi. Mevcut kullanım esas olarak homeopatiktir.

Kontrendikasyonlar

Artık güvenli kabul edilmiyor.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Araştırmalar, bu ürünün kullanımı ile advers reaksiyonlar hakkında çok az bilgi vermektedir veya hiç bilgi vermemektedir.

Toksikoloji

Gelsemium’ın tüm parçaları toksiktir ve yutulduğunda ölüme neden olabilir.

Bir cevap yazın