Doğal Ürünler A-Z Endeks

Guarana

Guarana nedir?

Guarana, Brezilya ve Amazon’un diğer bölgelerine özgü odunsu çok yıllık bir çalı olan P. cupana veya P. sorbilis’in ezilmiş tohumlarından yapılan kuru macundur. Her biri en fazla 3 tohum içeren turuncu-sarı meyveler taşır. Tohumlar toplanır ve ateşte kuru kavrulur. Çekirdekler manyoklu bir macuna öğütülür ve daha sonra güneşte kurutulan silindirik çubuklara kalıplanır. Günümüzde, guarana’nın en yaygın biçimleri, tatlandırıcı olarak kullanılan şuruplar, ekstraktlar ve distilatları ve meşrubat endüstrisinin kafein kaynağını içerir. Guarana ayrıca genellikle efedra ile birlikte bitkisel kilo kaybı preparatlarında bir bileşen olarak kullanılır.

Bilimsel Ad (lar)

Paullinia cupana, sorbilis, P. sorbilis

Ortak isimler)

Guarana, Guarana macunu veya sakızı, Brezilya kakao ve Zoom olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Guarana, Amazon Hintlileri toplumunda önemli bir rol oynamıştır. Diyet kısıtlamalarına toleransı artırmak için oruç dönemlerinde sıklıkla alınır. Bazı bölgelerde, ekstrenin afrodizyak olduğu ve sıtma ve dizanteriye karşı koruduğuna inanılmaktadır. 1840 yılında kafein, Guarana’nın ana bileşeni olarak tanımlandı. 19. yüzyılda, Guarana Fransa’da uyarıcı bir içecek olarak popüler oldu. 1880’de ABD Farmakopesinde resmi bir ilaç olarak tanıtıldı , burada 1910’a kadar listelendi. Guarana, Brezilyalı Hintliler tarafından çay veya kahve gibi kullanılan uyarıcı bir içecekte kullanılıyor. Bazen daha sarhoş edici bir içecek hazırlamak için alkolle karıştırılır. Guarana’nın sapları, yaprakları ve kökleri, Orta ve Güney Amerika’da balık öldürücü bir ilaç olarak kullanılır.

Uyarıcı

Guarana, uyarıcı olan kafein içerir. Karşılaştırıldığında, kahve çekirdekleri yaklaşık% 1-2 kafein içerir ve kurutulmuş guarana yaprakları% 1-4 oranında kafein içerir.

Yatık basında günlük guarana dozlarına dayanan doğal diyet yardımcıları tanıtıldı. Guarana nadiren doğal kilo kaybı tabletlerinde glukomanan ile birleştirilir. Reklamlar, guarana’daki bileşenlerin kafein ve kokain ile aynı kimyasal yapıya sahip olduğunu, ancak bu ilaçların yan etkileri olmadan ağırlık azaltma için kullanılabileceğini göstermektedir. Bu tamamen doğru değil. Guarana kokain içermez ve bazı insanlar için ciddi yan etkileri olabilir.

İştah kesici etkisi kafein içeriğiyle ilişkilidir. Guarana tabletlerinin verdiği enerji de kafeinden kaynaklanmaktadır. Bu uyarıcı etki o kadar yaygın olarak kabul edilmektedir ki 1 guarana ürünü “Zoom” olarak pazarlanmıştır. Çok sayıda araştırma çalışması, sempatik uyarıcı efedrin, kafein ile birleştiğinde, artan enerji harcaması (termojenez) ile artan metabolik hızlar üzerinde sinerjistik bir etkiye sahip olma ve yağ azaltma (lipolitik) etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Bu etkiler, diyetle birleştirildiğinde hayvan ve insan denemelerinde istatistiksel olarak önemli bir kilo kaybına neden olmuştur.

Guarana, doğal bir enerji verici, bilişsel uyarıcı, içecekler için tatlandırıcı ve doğal kilo verme ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, potansiyel ciddi yan etkileri nedeniyle doğal bir enerji verici veya kilo kaybı yardımcısı olarak önerilemez.

Önerilen doz nedir?

Guarana macunu, genellikle su veya meyve suyunda çözülmüş 1 g’lık bir dozda uyarıcı olarak kullanılır. Kafein içeriği% 3.6 ile% 5.8 arasındadır.

Kontrendikasyonlar

Hamilelik ve emzirme döneminde kontrendikedir. Kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde dikkatli kullanın.

Hamilelik / Emzirme

Düşük doğum ağırlığı, doğum kusurları ve erken doğum belgelenmiştir. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Kafein içeriği nedeniyle, guarana potansiyel olarak lityum, teofilin ve klozapin ile etkileşime girebilir.

Yan etkiler

Kafeine duyarlı hastalarda aşırı sinirlilik, uykusuzluk ve diğer sağlık riskleri.

Bir cevap yazın