Güzellik, Sağlık ve Güzellik

Hangi tip protein sizin için en iyisidir?

Yaşlandıkça, kas kaybetme eğilimindeyiz. Bunun için tıbbi terim “kas kaybına” karşılık gelen sarkopenidir. Bununla ilgili bir şey yapmazsanız, 70 yaşına kadar kas kütlenizin yüzde 40’ını kaybedebilirsiniz. Bu yaşa bağlı kas kaybı için, muhtemelen en önemli sebep olan yeterli direnç egzersizi eksikliği gibi çeşitli açıklamalar sunulur.

Neden proteinlere ihtiyacımız var?

Kas, vücudun diğer dokularına benzer şekilde, bir onu kullan veya kaybet prensibiyle çalışır. Kas, kas atrofisine veya büzülmeye neden olacak gerilmeyi vurgulamak için yeterince aşırı yüklenme ile düzenli olarak egzersiz yapmaz. Bu kademeli kayıp, birçok insanın zayıfladığı ölçüde fiziksel hareketsizliğe yol açar, kendilerine bakamazlar. Kas kaybı, aynı zamanda “sürünen obeziteye” yol açabilecek metabolizmayı da azaltır. Bu da, artmış genel vücut iltihabı durumu yaratır , bu da kardiyovasküler hastalıktan kansere, Alzheimer hastalığına kadar değişen rahatsızlıklarla sonuçlanır.

Sarkopeninin olası bir diğer nedeni insülin direncidir. İnsülin, hücrelere karbonhidrat alımını arttırmadaki rolüyle en iyi şekilde bilinmesine rağmen, kasta güçlü bir anticatabolik etki sağlar. Yaşlandıkça, kaslar insüline dirençli hale gelir ve bu aşırı kas katabolizmasına veya kas kaybına yol açar. Bu tip insülin direnci, Tip 2 diyabetin erken evrelerinde yaygın olarak görülen tip ile ilişkili değildir. Diyabetik insülin direnci, genetik ve aşırı vücut yağlarının bir kombinasyonuyla bağlantılıdır. Bununla birlikte yaşa bağlı insülin direnci, vücut kompozisyonu ile ilgili değildir – ancak kas kütlesini yaşla korumanın yaşa bağlı insülin direncini önleyeceğine dair kanıtlar vardır.

Yaşla ilişkili kas kaybının bir başka nedeni de anabolik direnç olarak bilinir. Bu, protein veya amino asitler alındıktan sonra kas proteinlerini sentezlemek için azaltılmış bir yetenekle ilgilidir. Yaşlı insanlar, proteini genç yaşta olanlardan farklı şekilde absorbe ederler. Buna bir örnek, yaşlı insanlar daha az öğün yerken daha fazla protein emerken, genç insanlar daha sık öğünlerde daha fazla protein emmektedir. Bazı araştırmacılar, yaşlı insanların gıda proteinini emme ve kullanmadaki artan zorluk nedeniyle, vücudun sindirmesi ve emmesi daha kolay olan daha kaliteli protein kaynaklarını seçmeleri gerektiğini ileri sürdü.

En iyi protein kaynağı …

Son yıllarda, en iyi protein kaynaklarının sütten gelenler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu, zengin protein esansiyel amino asit içeriği ile birleştirilmiş süt proteinlerinin kolay sindirilebilirliği ile ilgilidir. Sütteki iki primer protein kazein ve peynir altı suyu olup, farklı emme özelliklerine sahiptir. Peynir altı suyu, hızla artan amino asit salınımını mümkün kılan proteindir, bu da kas protein sentezini arttırır. Öte yandan Kazein, yavaş etkili bir proteindir. Midede peynir gibi kıvrılır ve amino asit içeriğini yedi saate kadar bir süre boyunca serbest bırakır. Yavaş salımlı efekti kazein, aşamalı zaman salımlı amino asit özelliği ile kastaki anticatabolik etkileri tercih eder. Bunun bir nedeni, amino asitlerin kortizolün katabolik etkilerini bloke etmesidir;kas yıkımını tetiklediği bilinen adrenal stres hormonu . Kazein tarafından sağlanan sabit amino asit salımı, kortizolün ürettiği kas üzerindeki zararlı etkileri dengeler.

Süt proteinlerinin ayrı sindirim ve vücuda alım yollarına sahip olduğu bilgisi ile, daha rafine diğer süt proteinleri üretilmiştir. Bir örnek peynir altı suyu hidrolizatlarıprotein, enzimatik olarak önceden sindirildiği için peynir altı suyu gibi hızlı etkili bir proteindir. Bazı çalışmalar hidrolize edilmiş peynir altı suyu proteininin yoğun bir eğitimden sonra üstün kas protein sentezi ve geri kazanım etkileri sağladığını göstermektedir; Bununla birlikte, diğer çalışmalar, amino asitlerin daha hızlı salınmasının karaciğerde oksidasyon şansının arttığını göstermektedir. Diğer çalışmalar hidrolize edilmiş kazeini hidrolize edilmemiş peynir altı suyu ile karşılaştırmıştır. Hidrolize eden kazein, onu yavaş etkili bir proteinden, peynir altı suyuna benzer özelliklere sahip, hızla emilen bir proteine ​​dönüştürür, ancak kazeinin amino asit modelinin peynir altı suyundan farklı olması nedeniyle hala farklılıklar vardır.

Bir cevap yazın