Doğal Ürünler A-Z Endeks

ipeka

Ipecac nedir?

Psychotria ipecacuanha olarak da bilinen ipecac, ipecac kökü koleksiyonunu ticarileştirmek için büyük plantasyonların kurulduğu Bolivya ve Brezilya’nın nemli ormanlarına özgü küçük, çok yıllık bir tropikal bitkidir. Kök mahsulün çoğu, özellikle Güney Amerika’da vahşi hayvanlardan hasat edilmeye devam etmektedir. Hindistan da önemli bir ipecac üreticisidir. Olgunlukta, köklerin koyu kahverengi veya kırmızı bir kaplaması, acı tadı ve küf kokusu vardır.

Bilimsel Ad (lar)

Cephalelis ipecacuanha, C. acuminata

Ortak isimler)

Ipecac ayrıca ipecacuanha, altın kök, Rio ipecac veya Brezilya ipecac, Matto Grosso ipecac ve Kosta Rika ipecac olarak bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Brezilyalı Hintliler ipecac’ı dizanteri için bir çare olarak değerlendirdi ve bu bilgi Portekizli misyonerler tarafından Avrupa’ya getirildi. Kurutulmuş kök ve köksap, tıbbi olarak faydalı ürünlerin kaynağıdır. Ipecac, güçlü ve etkili bir emetik olarak şurup formunda yaygın olarak kullanılmaktadır. İnfluenza başlangıcında terlemeyi indüklemek için ipecac tozu kullanılmış ve küçük miktarlarda ekstrakt, balgam söktürücü olarak öksürük şuruplarına dahil edilmiştir. Kökten türetilen emetin, dizanteriyi tedavi etmek için bir yüzyıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır.

kusturucu

Ipecac, bağırsak mukozasında tahriş edici bir etki ile kusmayı indükler ve refleks kusma ve ishal üretir. Aynı zamanda merkezi bir emetik eylem gerçekleştirir. Prensibi aktif bileşenlerinden biri olan emetin, öncelikle kemoreptör tetikleme bölgesi üzerinde merkezi bir etkiye sahiptir. Şurup 15 ila 60 dakika içinde kusmaya neden olur ve sıvı alımı ile birlikte en etkilidir.

Tartışma ipecac kullanımını çevreler. Bir çalışma, evde ipecac şurubu kullanıldığında belirgin bir fayda bulmadı, ancak bazı zehirlenmelerde bir fayda olabilir. Bu hala kanıtlanmaya devam ediyor.

Ipecac, potansiyel olarak zehirli bir miktarda zehir almış olan uyanık, bilinçli bir kişiye uygulanmalıdır. Ipecac’ı yüksek aspirasyon potansiyeli olan aşındırıcı bir madde veya hidrokarbon (örneğin benzin) alan birine uygulamayın.

Zehir alımından hemen sonra ipecac alan hastalarda maksimum fayda beklenebilir.

Amebicide

Bir ipecac bileşeni olan emetin ayrıca amebisidal bileşenlere sahiptir. Ipecac, amebik dizanteriye karşı etkili olmasa da, amebik apse ve hepatit için yararlı olabilir. Kas içine enjekte edilen emetin sistemik olarak dağıtılır.

Önerilen doz nedir?

100 mL başına 123 ila 157 mg toplam alkaloit içeren şurup formunda, kusmayı indüklemek için ipecac kullanılmıştır. Şurup için normal doz aralığı 10 ila 30 mL’dir, 12 ila 48 mg’lık bir alkaloid dozu verir. Şurubu 14 kat daha güçlü olan ipecac sıvı ekstresi ile karıştırmayın. Kümülatif toksisite, daha sonraki tedaviden birkaç hafta önce kısa bir süre için düşük dozlarda amebik dizanteri için emetin verilmesini gerektirir.

Kontrendikasyonlar

Bir hastada bilinç düzeyi düşük olduğunda veya yüksek aspirasyon potansiyeline sahip aşındırıcı bir hidrokarbon (örn. Benzin) maddesi aldığında ipecac uygulamayın.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler uterus stimülasyonunu içerir. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Toz haline getirilmiş ipecac’e tekrar tekrar maruz kalmak rinit veya astıma neden olabilir. Topikal olarak uygulandığında emetin cildi tahriş edebilir. İshal, uyuşukluk, uyuşukluk ve uzun süreli kusma görülebilir.

Toksikoloji

Ipecac özleri oldukça toksik olabilir ve ipecac şurubu ile karıştırılmamalıdır. Emetin bir kardiyotoksindir ve ciddi kardiyotoksisite ile ilişkilendirilmiştir.

One thought on “ipeka

  1. defne dedi ki:

    bunu reçetesiz olarak eczanelerden alınabiliyormu

Bir cevap yazın