Doğal Ürünler A-Z Endeks

Jojoba

Jojoba nedir?

Simmondsia chinensis Arizona, California ve kuzey Meksika’ya özgü bir çöl çalıdır. Dünya çapında bir çok çölde yetişir. Kalın, kösele, mavimsi-yeşil yaprakları ve koyu kahverengi fındık benzeri meyvesi olan odunsu, yaprak dökmeyen bir çalıdır. Ayrı bitkiler üzerinde eşit sayıda erkek ve dişi çiçek bulunur. Bitki aşırı günlük sıcaklık dalgalanmalarına dayanabilir ve iyi drene edilmiş, çöl topraklarında ve kaba çakıl ve kil karışımlarında gelişir. Olgun bitki, kahve çekirdeği ve fıstık arasında boyut olarak değişen yaklaşık 5 ila 10 kilo tohum üretir. Çöl bighorn koyun ve katır geyiği için önemli bir yem bitkisidir.

Bilimsel Ad (lar)

Simmondsia chinensis (Link) Schneider (Simmondsia californica Nutall. Kelimesinin eş anlamlısı). Aile: Simmondsiaceae

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Amerikan yerlileri ve Meksikalılar, jojoba yağını saç kremi ve restoratör olarak ve tıp, yemek pişirme ve ritüellerde uzun süredir kullanıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde jojoba, güneybatı Hintliler için uygun bir nakit mahsul olarak kabul edilir ve Hint İşleri Bürosu bu alandaki çalışmaların çoğunu finanse etmiştir.

1970’lerde sperm balina yağı satışının yasaklanmasıyla, kozmetik endüstrisi şampuanlar, nemlendiriciler, güneş kremleri ve saç kremlerinde kullanılmak üzere jojoba yağına döndü. Yüksek sıcaklık veya basınç altında parçalanmadığı için endüstriyel bir yağlayıcı olarak daha fazla potansiyele sahiptir. Kullanımının bir dezavantajı nispeten yüksek maliyetidir.

Genel kullanımlar

Bileşen simmondsin’in jojoba tohumu küspesi ve bazı yağ bileşenlerindeki toksisitesi klinik kullanım olasılığını sınırlar. Jojoba yağı dermatolojik preparatlarda yaygın olarak kullanılır.

Önerilen doz nedir?

Jojoba veya yağının dozajını yönlendirecek klinik kanıt yoktur. Bununla birlikte, birincil merhemlerde kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Mutlak kontrendikasyonlar tanımlanmamış olsa da, jojoba potansiyel toksisite nedeniyle insanlar tarafından alınmamalıdır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Kemirgenlerde ve kuşlarda olumsuz etkiler kaydedilmiştir.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın