Doğal Ürünler A-Z Endeks

Kaygan Karaağaç

Kaygan Karaağaç nedir?

Kaygan karaağaç, doğu Kanada’ya ve doğu ve orta ABD’ye özgüdür ve en çok Appalaş dağlarında bulunur. Gövde kırmızımsı kahverengidir ve dallarda gri-beyaz kabuğu vardır. İlkbaharda, koyu kahverengi çiçek tomurcukları ortaya çıkar ve dal uçlarında küçük, kümelenmiş çiçeklere açılır. Beyaz karaağaç (U. americana) benzer şekilde kullanılan ilgili bir türdür.

Bilimsel Ad (lar)

Ulmus rubra. U. fulva olarak da bilinir.

Ortak isimler)

Kaygan karaağaç ayrıca kırmızı karaağaç, Hint karaağaç, geyik karaağaç ve tatlı karaağaç olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Kuzey Amerika yerlileri ve erken yerleşimciler kaygan karaağaçın iç kabuğunu sadece kano, barınak ve sepet inşa etmek için değil, aynı zamanda bir kümes hayvanı veya rahatlatıcı bir içecek olarak da kullandılar. Su ile temas ettiğinde, ilkbaharda toplanan iç kabuk, idrar yolu iltihabını tedavi etmek için merhem veya merhem olarak kullanılan ve topikal olarak soğuk yaralar ve kaynarlar için uygulanan kalın bir müsilaj veya yatıştırıcı verir. Karartılmış veya çürük gözlerin etrafındaki renk bozulmasını gidermek için yaprakların kaynatılması bir kümes hayvanı olarak kullanılmıştır. Amerikan Devrimi sırasındaki cerrahlar, silahla yaralanan yaraları bu şekilde tedavi ettiler. Erken yerleşimciler, rüzgârlığı önlemek için kabuğu ile ayı yağı kaynattı. 19. yüzyılın sonlarında, Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi’nde karaağaç müsilajı hazırlığı resmen tanındı.

Demulcent / Koruyucu

Bir kanatlı olarak hazırlanan kaygan karaağaç deri veya bağırsak zarları gibi tahriş olmuş dokuları korur ve korur. Pudra kabuğu, bu şekilde gut, romatizma, uçuk, yara, apse, ülser ve diş ağrılarını tedavi etmek için lokal uygulama için kullanılmıştır. Mevcut tanenlerin büzücü etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca toksinleri, kaynamaları, kıymıkları veya diğer tahriş edici maddeleri “çektiği” bilinmektedir.

Toz halindeki kabuk, boğaz tahrişinin tedavisinde yatıştırıcı etki (mukoza zarlarına yatıştırıcı) sağlamak için pastillere dahil edilir. Ayrıca yumuşatıcı ve antitussif eylemleri, bronşit ve diğer akciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek ve susuzluğu gidermek için kullanılır.

GI / Ürogenital etkiler

Kaygan karaağaç preparatları dahili olarak alındığında, GI yolundaki sinir uçlarının refleks stimülasyonuna neden olarak mukus sekresyonuna yol açar. Mide ülserleri, kolit, divertikülit, bağırsak iltihabı ve asitliğe karşı korunmada etkili olmalarının nedeni bu olabilir. Kaygan karaağaç ayrıca ishal, kabızlık, hemoroid, irritabl bağırsak sendromu ve tenyaları atmak için de yararlıdır. Ayrıca sistit ve idrar iltihaplarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Diğer kullanımlar

Bitki aynı zamanda doğum eylemini kolaylaştırmak için yağlayıcı olarak, iyileşme veya bebek maması preparatları ve herpes ve sifilize karşı aktivitesi için bir besin kaynağı olarak kullanılır.

Önerilen doz nedir?

Kaygan karaağaç iç kabuğu, ülserlerin 1.5 ila 3 g / gün dozlarında tedavisi için kullanılmıştır. Genellikle etil alkol ile kaynatılır. Hiçbir resmi klinik çalışma bu dozu desteklememektedir.

Bir cevap yazın