Doğal Ürünler A-Z Endeks

Kekik

Kekik nedir?

Ortak veya yabani kekik, Akdeniz bölgesi ve Asya’ya özgü ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yetiştirilen çok yıllık bir bitkidir. Sürünen anaçları, küçük çöküntülerle noktalı yaprakları olan kare, tüylü, morumsu bir kök üretir. Mor, iki dudaklı çiçekler kümelerde yetişir.

O. vulgare alt türü hirtum baharatlı bir tada sahiptir. Kekiklerin bu alt türü tüylü yaprakları ve disket beyaz çiçekleri vardır. Meksika kekik özellikleri benzer ama farklı bir bitki, Lippia graveolens Kunth geliyor.

Bilimsel Ad (lar)

Origanum vulgare L., Origanum onites L., Origanum syriacum L.

Ortak isimler)

Yabani mercanköşk, dağ nane, Meksikalı kekik, kış mercanköşk, wintersweet, kekik (Türk) ve Akdeniz kekik.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Kekik, İspanyol, Meksika ve İtalyan yemeklerinde yüzlerce yıldır baharat ve lezzet verici bir ajan olarak yaygın bir bileşen olmuştur. İlk amacı, ısınan bir sindirim ve dolaşım uyarıcısıydı. Ayrıca parfümeride, özellikle sabunların kokusunda kullanılmıştır. Aromatik ve tıbbi bitkilerin antiseptik özellikleri ve ekstreleri eski zamanlardan beri bilinmektedir.

Antispazmodik, yatıştırıcı, hazımsızlık, terleme ve uyarıcı eylemler bildirilmiştir. Taze bitkinin infüzyonu, mide, baş ağrısı, kolik ve sinir şikayetleri ile öksürük ve diğer solunum rahatsızlıkları üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir. Çiçeklerin infüzyonunun deniz tutmasını önlediği söylenir. Yağ ayrıca dıştan astar ve losyonlarda ve diş ağrısını hafifletmek için kullanılır. Ayrıca böcek kovucu olarak da kullanılmıştır.

Genel kullanımlar

Yiyecek kullanımının yanı sıra, kekik antibiyotik ve antioksidan özelliklere sahiptir ve kramplara ve diyabette olası aktiviteye sahiptir. Bununla birlikte, herhangi bir endikasyonda kekik kullanımını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur.

Önerilen doz nedir?

Özel terapötik dozlarda kekik desteği için klinik kanıt yoktur; bununla birlikte gıdalarda yaygın kullanımı nedeniyle ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından GRAS (genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir) olarak belirlenmiştir. Küçük bir çalışmada, 6 hafta boyunca 200 mg / gün emülsifiye edilmiş O. vulgare yağı uygulanmıştır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Gıda olarak kullanıldığında GRAS durumu. Güvenlik ve etkinliği kanıtlanmadığından, gıdalarda bulunan miktarların ötesinde yutulmadan kaçınılmalıdır. Bazı çalışmalar hormonal etkileri göstermektedir.

Bir cevap yazın