Doğal Ürünler A-Z Endeks

Kombucha

Kombucha nedir?

Kombucha bir mantar veya mantar değil, siyah çay ve şeker karışımında fermente edilmiş bir selüloz derisi veya matıdır. Kombucha çayı, pırıl pırıl elma şarabına benzeyen, tarif edilen ekşi tadında, fermente edilmiş bir sıvı et suyudur. Siyah veya yeşil çay kullanılmıştır ve ayrıca bir dizi başka içecek, çay (meyve bazlı çaylar dahil), Kudüs enginar, süt ve peynir altı suyu da tarif edilmiştir.

Bilimsel Ad (lar)

Maya / bakteri mantarı

Ortak isimler)

Kombucha ayrıca kombucha çayı, kombucha mantarı, Mançurya çayı, combucha çayı, spumonto, tschambucco, teekwass, kwassan, kargasok çayı, “mantar” Japonicus, Mançurya “mantar,” Dr. Sklenar’ın kombucha mantar infüzyonu, yaşam şampanyası, denizden gelen chai, zoogleal mat ve pellicle.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

“Kombucha” adı Japonca’dan türetilmiştir; deniz yosunu (kombu) çayında (cha) demlenir. Batı ülkelerinde, ürün tipik olarak siyah çayda yetiştirilir; sporlar demlenmiş, şekerli siyah çayın yüzeyinde yüzer. Mantarın vejetatif kısmı yaklaşık olarak her hafta kütlede ikiye katlanır. Kütle daha sonra bölünür ve yeni kısım yeni bir çay karışımı üzerinde büyütülür. Büyüme olgunlaştıkça, içeceği hafifçe fermente eder ve olası tıbbi özellikleri için tüketilir. Fermente çayları içmek Doğu ülkelerinde uzun zamandır popülerdir ve bu özel büyümenin kullanımı birkaç yüzyıl öncesine dayanabilir.

Kombucha çayı geçtiğimiz yıl hızla popülerlik kazandı ve hafıza kaybından adet öncesi sendromuna kadar çok çeşitli hastalıklar için mucize bir tedavi olarak tanıtıldı. Uyuşturucu etkinliğine ilişkin iddialara rağmen, bazı uzmanlar çayın ABD Gıda ve İlaç İdaresi gereksinimlerini hileli bir ürün olarak karşıladığına inanıyor: ABD dışındaki tıbbi çalışmalara referans, kibir çağrısı, eski kökenler ve çok çeşitli ürünler için iddia edilen tedaviler hastalıkları. Bu iddialardan bazıları, kanser, romatizma ve bağırsak bozukluklarının iyileştirilmesinin yanı sıra yaşlanmanın etkilerini tersine çevirmeyi içerir.

Genel kullanımlar

Kanıtlar, kombucha çayları için ilaç iddialarını desteklemez; Şiddetli toksisite ile ilgili nadir vaka raporları mevcuttur.

Önerilen doz nedir?

Kombucha için spesifik dozu destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur.

Kontrendikasyonlar

Zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde ve hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Bulantı ve alerjik yanıt vakaları bildirilmiştir.

Toksikoloji

Bilgi sınırlıdır. Şiddetli toksisite ile ilgili nadir vaka raporları mevcuttur.

Bir cevap yazın