Doğal Ürünler A-Z Endeks

Lavanta

Lavanta Nedir?

Lavanta bitkileri, Akdeniz bölgesi, Arap yarımadası, Rusya ve Afrika’ya özgü aromatik yaprak dökmeyen küçük çalılardır. Bitki küçük mavi veya mor çiçekler vardır. Taze çiçekli üst kısımlar toplanır ve uçucu yağ damıtılır veya özütler, çözücüler ile özütlenerek elde edilir. Lavanta, bir parfüm, potpuri ve bir süs olarak kullanılmak üzere yaygın olarak yetiştirilir.

Bilimsel Ad (lar)

Lavandula angustifolia, Lavandula officinalis, Lavandula luisieri, Lavandula stoechas, Lavandula dentat, Lavandula latifolia, Lavandula pubescens

Ortak isimler)

Lavanta ayrıca etli jöle, ortak lavanta, İngiliz lavanta, bahçe lavanta, lavandin (genellikle belirli melezleri ifade eder), pembe lavanta, başak lavanta, gerçek lavanta ve beyaz lavanta olarak bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Lavanta, ağrı, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlar, depresyon, kramplar, hazımsızlık, yara iyileşmesini teşvik etmek ve yatıştırıcı olarak kullanılmıştır. Ekstraktlar akneden migrenlere kadar olan koşulları tedavi etmek için kullanılmıştır. Bitkinin safra akışını ve bağırsağa akışını arttırdığı bilinmesine rağmen, en büyük değeri karaciğer koşullarının tedavisinde değildir. Lavanta, İspanya’nın bazı bölgelerinde diyabet için yaygın olarak kullanılmaktadır ve bazı ticari bitkisel antidiyabetik preparatlara dahil edilmiştir. Baş ağrısı hafifletmek için alnına ve romatizmal ağrıyı tedavi etmek için eklemlere taze yapraklar ve çiçekler uygulanır. Buğulanmış çiçeklerin buharları soğuk algınlığı olarak kullanılır. Şilil, adet akışını indüklemek veya arttırmak için çayı içirir.

Genel kullanımlar

Lavanta huzursuzluk, uykusuzluk, anksiyete, diyabet, GI sıkıntısı, doğumdan sonra rahatsızlık, kanser, böcek itici ve gıda aroma maddesi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu kullanımların herhangi birini desteklemek için sınırlı klinik çalışmalar vardır.

Önerilen doz nedir?

Banyo için aromaterapi: 20 L banyo suyuna 6 damla (120 mg) veya 20 L banyo suyunda 20 ila 100 g kurutulmuş bitki eklenir. Soluma aromaterapi: 2 ila 3 fincan (480 ila 720 mL) kaynar suya 2 ila 4 damla veya aromatik bir difüzörde kullanılır ve solunur. Masaj: 1 ila 4 damla / yemek kaşığı (15 mL) baz veya taşıyıcı yağ kullanılabilir veya diğer yağlarla karıştırılabilir. Çay: 1 bardak (240 ml) su başına 1 ila 2 çay kaşığı (5 ila 10 ml) lavanta. Yutulması için yağ: 1 ila 4 damla (20 ila 80 mg), genellikle bir küp şeker verilir.

Kontrendikasyonlar

Lavantaya alerjisi olduğu bilinen hastalarda lavanta dikkatle kullanılmalı veya kullanılmamalıdır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Lavanta menstruasyonu teşvik edebilir ve hamilelikte aşırı dahili kullanımdan kaçınılmalıdır.

Etkileşimler

Merkezi sinir sistemi depresanları ve antikonvülsanlar lavanta içeren ürünlerle kombinasyon halinde verildiğinde narkotik ve yatıştırıcı etkileri artırabilir. Kan inceltici ilaçlar, lavanta ile aynı zamanda verildiğinde kanama riskini artırabilir. Lavanta ayrıca kolesterolü düşüren ilaçların kolesterol düşürücü etkilerini artırabilir.

Yan etkiler

Lavanta alerjik cilt reaksiyonuna ve güneş hassasiyetine neden olabilir. Büyük oral dozlar bulantı, kusma ve anoreksiya ile ilişkilendirilmiştir.

Toksikoloji

Olgu sunumu, 18 aylık bir çocukta, yutulduktan sonraki 6 saat içinde normale dönen merkezi sinir sistemi depresyonu ile sonuçlanan bir lavandinin yanlışlıkla yutulmasını tanımlar.

Bir cevap yazın