Doğal Ürünler A-Z Endeks

Limon Mineçiçeği

Limon Mineçiçeği nedir?

Limon mineçiçeği Arjantin ve Şili’ye özgü hoş kokulu bir bitkidir. Tropik bölgelerde ve Avrupa’da yaygın olarak yetiştirilen ve ticari olarak Fransa ve Kuzey Afrika’da yetiştirilen bitki. Küçük beyaz çiçekler taşır ve kokulu, limon kokulu dar yapraklara sahiptir.

Bilimsel Ad (lar)

Aloysia triphylla

Ortak isimler)

Limon mineçiçeği lisa olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Limon mineçiçeği, kas spazmlarını durdurmak, ateş düşürücü ve yatıştırıcı, hazımsızlık ve iştahı arttırmak için diğer endikasyonların yanı sıra yüzyıllardır tıbbi bir bitki olarak kullanılmaktadır. Tıbbi kullanımı ile ilgili araştırmalar sınırlıdır. Yapraklar ve çiçekli üst kısımlar çaylarda ve içecek aromaları olarak kullanılır. Kokusu parfümeride kullanılır.

Genel kullanımlar

Limon mineçiçeği özü antioksidan aktivite göstermiştir ve uçucu yağ antimikrobiyal özellikler göstermiştir, ancak klinik kullanım için kanıt yoktur.

Önerilen doz nedir?

Herhangi bir dozun güvenliğini destekleyen hiçbir klinik çalışma yoktur. Günde birkaç kez alınan 45 mL’lik bir ekstrenin geleneksel dozajı tarif edilmiştir.

Kontrendikasyonlar

Böbrek yetmezliğinden kaçının.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Temas alerjik reaksiyonları ilgili türlerin üyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Limon verbenaları böbrekler yoluyla atılır çünkü böbrek rahatsızlıklarından kaçının.

Toksikoloji

Limon mineçiçeği genellikle insan tüketimi ve alkollü içeceklerde aroma maddesi olarak kullanım için güvenli (GRAS) olarak kabul edilir.

Bir cevap yazın