Doğal Ürünler A-Z Endeks

Lobelia

Lobelia nedir?

Lobelia, ABD’nin doğu yarısında ve Kanada’nın bazı bölgelerinde bulunan çok yıllık bir bitkidir. Mor-pembemsi çiçeklerin tabanı “inflata” isminin kaynağı olan tohum kapsülünü oluşturmak için “şişer”.

Bilimsel Ad (lar)

Lobelia şişirmek

Ortak isimler)

Lobelia aynı zamanda Hint tütünü, Hint otu, pukeweed, astım otu, gagroot, kusmuk, mesane podu ve eyebright olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Amerikan yerlileri yaprakları tütün olarak içtiler ve onları solunum yolu hastalıkları için tıbbi olarak kullandılar. Lobelia, 18. yüzyılda kusma üretmek için New England tıbbi pratiğine dahil edildi. Kolik, romatizma, ateş ve astım tedavisinde de kullanılmıştır. 19. yüzyılda, lobelia birçok durumda kullanılan önemli bir tıbbi bitki olarak kabul edildi (örn. Apse, uykusuzluk, tetanoz, şok); bununla birlikte, doz tutarsızlıkları nedeniyle ölümler kaydedilmiştir. 1993 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından sigarayı bırakmak için tezgah üstü (OTC) ürünlerinin satışı yasaklandı.

Genel kullanımlar

Lobelia inflata sigarayı bırakma programlarında kullanılmış ve diğer uyuşturucu bağımlılıklarının tedavisi için önerilmiştir; ancak, klinik kanıtlar sınırlıdır.

Önerilen doz nedir?

Lobelia kullanımını destekleyen yeni bir klinik kanıt yoktur.

Yaprağın geleneksel kullanımı (örneğin, akciğerleri temizlemek için) günde 3 defaya kadar 100 mg kuru ot önerir. Bununla birlikte, bu kullanımı destekleyen hiçbir klinik çalışma yoktur. 0.6 ila 1 g yaprak dozları toksik kabul edilirken, 4 g yaprak ölümcül kabul edilir.

Kontrendikasyonlar

Lobelia OTC ürünlerinin sigarayı bırakmak için satılması, etkinlik ve güvenlik kanıtı eksikliği nedeniyle FDA tarafından yasaklanmıştır.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının. Belgelenmiş yan etkiler.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın