Doğal Ürünler A-Z Endeks

Ma Huang

Ma Huang nedir?

İlacın kaynağı olan bu çalı bitkisinin 3 türü, yerüstü kısımlarının sonbaharda toplandığı ve ilaç kullanımı için kurutulduğu Çin’e özgüdür. E. sinica veya E. intermedia’nın kökü ma huang gen olarak bilinir ve anti-soporific (anti-uyku) özellikleri için kullanılan ayrı bir ilaç olarak kabul edilir.

Bilimsel Ad (lar)

Efedra sinika, E. intermedia, E. equisetina

Ortak isimler)

Ma Huang, efedra, sarı at, sarı büzücü olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Ma huang, Çin tıbbının (yaklaşık 100 MS) temel kitaplarından biri olan Shen Nong Ben Cao Jing’de atıfta bulunulan geleneksel Çin tıbbının en eski ve en iyi bilinen ilaçlarından biridir . Terlemeyi tetiklemek ve bronşiyal astım, soğuk algınlığı ve influenza semptomlarını tedavi etmek için kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır.

Efedra’nın 20. yüzyılın başlarındaki kimyasal araştırmaları, bitkinin yerüstü kısımlarında ana farmakolojik olarak aktif bileşikler olarak tanımlanan alkaloid efedrin ve psödoefedrin izolasyonu ile sonuçlandı.

Çeşitli kullanımlar

Astım tedavisi, farmasötik bir ilaç olarak saf efedrin için klasik klinik kullanımlardan biri olsa da, diyet takviyeleri efedrayı kilo kaybı ve atletik performansı arttırmak için bitki olarak teşvik eder. Efedra, kilo kaybı ve atletik performans için bitkisel takviyelerin önemli bir bileşeni olmuştur, genellikle kafein ile de eklenmiştir. Bununla birlikte, birçok üretici kısa bir süre önce yasal sorumluluk soruları nedeniyle efedrayı çıkarmak için ürünleri yeniden düzenledi. Potansiyel ciddi yan etkileri nedeniyle kullanılması önerilmez.

Önerilen doz nedir?

Mevcut kılavuzlar efedrin dozajının 90 mg / gün’den daha az ile sınırlandırılmasını önermektedir. Tıbbi denetim, mauuu’nun güvenli yönetimi için en uygun mod olabilir.

Kontrendikasyonlar

Ma huang, MAO inhibitörleri ile kontrendikedir.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Kullanmaktan kaçının. Ma huang, efedrin ve ilgili alkaloidler içerir, kan basıncını, kalp atış hızını arttırır ve CNS aktivitesine neden olur, ayrıca uterus kasını uyarır. Hamile olan kadınlar özel dikkat göstermelidir.

Etkileşimler

Ma huang, MAO inhibitörleri ile kontrendikedir.

Yan etkiler

Efedra kullanımı, hipertansiyon, inme ve MI gibi kardiyovasküler yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Hipertiroidizm, iyi huylu prostat hiperplazisi, glokom, diabetes mellitus ve nöbetleri olan hastalar ve hamile olan kadınlar özel dikkat göstermelidir.

Toksikoloji

Hayatı tehdit eden koşullar ve ölümler rapor edilmiştir. ABD’deki birçok eyalet bunun kullanımını yasakladı.

Bir cevap yazın