Doğal Ürünler A-Z Endeks

Muz

Muz Nedir?

Muz, neredeyse tüm dünyaya yayılmış çok yıllık bir ot. Yaklaşık 250 tür vardır. P. lanceolata ve P. major en yaygın dağılımları arasındadır ve agresif bir şekilde büyürler. Muz, rüzgarla tozlaşır ve arıların ve diğer birkaç muz bitkisinin olmadığı yerlerde büyümesini kolaylaştırır. P. major bitki başına 13.000 ila 15.000 tohum üretiyor ve tohumların toprakta 60 yıla kadar yaşayabileceği bildiriliyor. P. lanceolata bitki başına 2.500 ila 10.000 tohum üretir ve biraz daha kısa tohum canlılığına sahiptir. Muz tohumları, kuşların ve diğer hayvanların bağırsaklarından geçerek hayatta kalmalarını sağlayabilir. Muz veya psyllium tohumları, küçük (1.5 ila 3.5 mm), oval, tekne şeklinde, koyu kırmızımsı kahverengi, kokusuz ve neredeyse tatsızdır. Müsilaj ile kaplanırlar,

Bilimsel Ad (lar)

Plantago lanceolata, P. major, P. psyllium, P. arenaria (P. ramosa) (İspanyolca veya Fransız psyllium tohumu), P. ovata (Sarışın veya Hint plantago tohumu). (Musa paradisiacae veya yenilebilir muz ile karıştırılmamalıdır.)

Ortak isimler)

Muz ayrıca İspanyol psyllium, Fransız psyllium, sarışın plantago, Hint plantago, psyllium tohumu, pire tohumu ve siyah psyllium olarak bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Muz uzun zamandır tarımla ilişkilendirildi. Bazı türler, özellikle Avrupalılar olmak üzere insan kolonizasyonu ile yayılmıştır. Bu nedenle, Kuzey Amerika yerlileri ve Yeni Zelanda Maori, muzu İngiliz yerleşim yerlerinden yayıldığı için “İngilizlerin ayağı” olarak adlandırmaktadır. P. lanceolata ve P. major bitkisel ilaçlarda kullanılmış ve bazen bu amaçla kasıtlı olarak kolonilere taşınmıştır. Psyllium tohumu malt çöpünde (eskiden gübre olarak kullanılmış) ve İngiltere’ye ithal edilen yünlerde bulunmuştur. Kuş tohumunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Toz haline getirilmiş tohumlar yağ ile karıştırılır ve iltihaplı bölgelere topikal olarak uygulanır. Kaynatma boğaz ağrısı için bal ile karıştırılmıştır. Tohumlar ve rafine kolloid, ticari dökme müshil preparatlarda yaygın olarak kullanılır.

Çeşitli kullanımlar

Muzdaki psyllium, GI tedavisi olarak, hiperlipidemiyi tedavi etmek, antikanser etkileri ve solunum tedavisi için kullanılmıştır. İnsan çalışmalarında, muz kronik bronşit, astım, öksürük ve soğuk algınlığı için etkili olmuştur. Klinik çalışmalar, psyllium tohumunun dökme müshil olarak yararlı olduğunu göstermektedir. Psyllium hakkındaki birçok rapor, çeşitli hiperlipidemilerin tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır. P. major yapraklarından elde edilen bir polifenolik bileşiğin kolesterol düşürücü aktivite sergilediği bulunmuştur. Ek olarak, plantago’nun kolesterolü azaltma mekanizması, dışkı safra asitleri olarak kolesterol eliminasyonunun arttırılmasını içerebilir. Araştırma, muzun antikanser ajan olarak kullanımı hakkında hiçbir bilgi ortaya koymaz.

Önerilen doz nedir?

Muz yaprakları 3 ila 6 / gün soğuk algınlığı ve öksürük için bir çay olarak verilmiştir.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Bir cevap yazın