Anne ve Bebek, Hafta Hafta Gebelik

Prenatal Vitaminler: Yararları ve Yan Etkileri

Yıllardır, doktorlar ve uzmanlar anneleri, genellikle gebe kalmadan önce onları almaya teşvik ediyorlar. Ancak, doğum öncesi vitaminlerin faydalarının veya yan etkilerinin tam olarak farkında olmayabilir.

PRENATAL VİTAMİNLER NELERDİR?

Prenatal vitaminler, çeşitli vitamin ve mineralleri içeren multivitaminlerdir. Hamile bir kadının vücudunu beslemek ve büyüyen bebeğinin gelişimini desteklemek için gerekli kritik bileşenleri sağlamaya yardımcı olurlar. “Temel amacı, bir hastayı hamileliği optimize etmek için diyetine alamayacağı gerekli besin maddeleri ve vitaminlerle takviye etmektir,” diyor Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ob-gyn olan Sara Twogood ve kurucusu doğum sonrası bakım paketi servisi Après Push. “Meyve ve sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagillerle dolu çok yönlü, sağlıklı bir diyetle hastalar muhtemelen yeterli miktarda vitamin alırlar. Bununla birlikte, ABD’de yaşayan insanların yüzde 80’inin beslenme ihtiyaçlarını karşılayan bir diyet yemediği tahmin edilmektedir. Burası doğum öncesi bir vitaminin devreye girdiği yerdir. ”

Bütünsel bir beslenme uzmanı ve taze (işlenmiş gıdaların aksine) gıdaların destekleyicisi olarak, doğum öncesi beslenme uzmanı ve Oh Bebek Beslenmesi’nin kurucusu Carley Mendes, her zaman önce tüm gıdalar aracılığıyla besin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır. “Takviye, besin açısından yoğun bir yiyeceğin yerini alamaz, ancak vitaminlerin şiddetle tavsiye edildiği zamanlar vardır ve hamilelik bu olaylardan biridir” diyor. “Prenatal vitaminler, özellikle hamilelik sırasında bir kadının beslenme ihtiyaçlarını desteklemek ve özellikle bebek bazlı bir diyet uygularsanız, kronik stres yaşıyorsanız veya hamile kalmadan önce hormonal doğum kontrolünde bulunuyorsanız, bebek sahibi olduktan sonra mağazalarını yenilemek için özel olarak formüle edilmiştir.”

eki kadınlar ne zaman doğum öncesi vitamin almaya başlamalıdır? Twogood, gebe kalmaya çalışmadan bir ay önce günlük prenatal vitaminlere başlamanızı ve gebeliğin ilk üç ayında devam etmenizi önerir. Mendes, hamile kalmadan önce başlamanın vücudunuzu hazırlamaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Hamile kadınlar için bir beslenme dizisi olan In the Glow’un da yaratıcısı olan Mendes, “Folat gibi bazı besinler hamileliğin erken evrelerinde en önemlisidir” diyor .

Prenatal vitaminleri düzenli multivitaminlerden ayıran şey genellikle daha yüksek miktarda folik asit ve demirdir. Reçeteli prenatal vitaminler, kendilerini OTC prenatal vitaminlerinden pazarlanabilir veya biraz farklı hale getirmek için genellikle ek bileşenler veya besinler (belki de ekstra omega-3’ler veya Colace veya ekstra demir adı verilen bir dışkı yumuşatıcısı) içerir, Twogood açıklar. “Çoğu kadın için reçetesiz doğum öncesi vitaminler gayet iyi olacak” diyor. “Doktorunuz belirli bir reçeteli prenatal vitamin öneriyorsa, tavsiye ettikleri hakkında farklı olanı sorardım. Başka bir faktör maliyettir. Bazen omega-3 içeren reçeteli prenatal vitaminler, prenatal vitamin ve omega-3’leri reçetesiz satın almaktan daha sigortalı ve daha ucuzdur. ”

PRENATAL VİTAMİNLER İÇERİK LİSTESİ

Prenatal vitaminlerdeki bileşen dozları değişebilir, ancak temel bileşenler önemli ölçüde değişmez. Aşağıdaki önemli besinleri göz önünde tutarken, yapay renkler gibi yapay ekstralardan kaçının. Doğru doğum öncesi vitaminleri seçme konusunda endişeleriniz varsa, özel ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

• B vitamini olan folik asidin, spina bifida gibi nöral tüp defektlerinin insidansını azalttığı gösterilmiştir.

• Demir , demir eksikliği anemisini (en yaygın anemi türü) önleyebilir veya geri kazanmaya yardımcı olabilir. Hamilelik sırasında kan hacmi yüzde 40 ila 50’ye kadar arttığından ve demir oksijeni vücudunuzda ve bebeğinize taşımak için kullanılır.

• Kalsiyum fetüsünüzün sağlıklı kemikler, vasküler ve kas fonksiyonları geliştirmesi için gereklidir. Annenin diyetinden yeterli miktarda kalsiyum yoksa, vücudunuz bebeğe yeterli miktarda sağlamak için kendi kemiklerinizdeki mağazalardan kalsiyum alır.

• A vitamini görme gelişimini destekler.

• B vitaminleri çoğunlukla sağlıklı hücre fonksiyonunun metabolizması ve sürdürülmesi için kullanılır.

• C vitamini oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur ve hamilelik sırasında sıklıkla vergilendirilen bağışıklık sisteminizi destekler.

• D vitamini kalsiyum emilimine yardımcı olur. Araştırmalar, yetersiz D vitamini seviyesine sahip kadınların, sağlıklı seviyelere kıyasla hamile kalmakta zorlandıklarını göstermektedir.

• Beyin büyümesi ve gelişimi için Omega-3 (DHA ve EPA) gereklidir. Ayrıca iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar ve bazı çalışmalar hamilelik sırasında takviye eklendiğinde erken doğum, fetal büyüme kısıtlaması, preeklampsi ve gestasyonel diyabette azalma olduğunu düşündürmektedir.

PRENATAL VİTAMİNLERİN FAYDALARI

Prenatal vitaminlerin en önemli faydaları, büyüyen bebeğinizin sağlığını ve gelişimini desteklemesidir. Ancak doğum öncesi vitaminlerin faydaları, ek avantajlar sağlamak için bunun ötesine uzanır. En bariz olanı, “Doğum öncesi bir vitamin saçın büyümesine yardımcı olur mu?” Diye cevap verebilir. Cevap hayır – aslında hamilelik sırasında saçın normal hızda düşmesini önleyen yüksek östrojen seviyeleri, diyor Mendes.

  • Anemi
  • Yorgunluk
  • Bacak ve kas krampları
  • Düşük bağışıklık
  • Doğum sonrası depresyon
  • Zayıflık
  • Düşük iştah
  • Cilt tahrişi
  • Bilinç kararması

PRENATAL VİTAMİNLER YAN ETKİLERİ

Bebek sahibi olduğunuzda vücudunuzda birçok değişiklik yaşarsınız, bu nedenle hangilerinin doğum öncesi vitaminlerin yan etkileri ve hangilerinin hamilelik belirtileri olduğunu ayırt etmek zor olabilir. Bazı doğum öncesi vitaminlerin yan etkileri, aslında hormon seviyeleriniz değiştikçe hissettiğinize benzer olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, özellikle onları almaktan elde ettiğiniz büyük avantajlarla karşılaştırıldığında, etkiler oldukça küçüktür (bunları hiç hissediyorsanız bile). Prenatal vitaminlerin en yaygın yan etkileri şunlardır:

• Bulantı. Bundan kaçınmak için Twogood, doğum öncesi vitaminlerinizi yiyecekle (ve asla aç karnına) almanızı önerir. Ayrıca onları geceleri almaya yardımcı olur, “bu nedenle bulantı potansiyel olarak içeri gireceği zaman uyuyorsunuz” diyor.

• Kabızlık. Bunun için teşekkür edecek demir içeriğine sahipsiniz.

• İdrar renginde veya kokusunda değişiklik. Özellikle B vitaminleri katkıda bulunan faktör olabilir, ancak bunlar zararsız değişikliklerdir.

Bu prenatal vitamin yan etkilerinden herhangi biri sorunlu hale gelirse, doktorunuza danışın. Büyüyen bebeğinizi güvende ve sağlıklı tutarken daha rahat hissetmenize yardımcı olabilecek doğum öncesi vitaminler önerebilir.

Bir cevap yazın