Doğal Ürünler A-Z Endeks

Safran

Safran nedir?

Gerçek safran Küçük Asya ve Güney Avrupa’ya özgüdür. Mavi-mor, zambak şeklindeki çiçekleri, baharat safranı üretmek için toplanan turuncu stigmalar (pistilin bir parçası) ve kırmızı stil dalları içerir. Olgun stigmalar kısa bir çiçeklenme mevsiminde elle toplanır. Yaklaşık 70.000 çiçekten elde edilen 200.000’den fazla kurutulmuş stigma, 0.5 kg gerçek safran verir. Safran, Amerikan pazarında ons başına emir verir.

Gerçek safran, boru şeklindeki floretlerden üretilen ve gerçek safrandan daha açık kırmızı olan Amerikan safranı (aspir, Hint aspir), Carthamus tinctorius (aile Asteraceae) ile karıştırılmamalıdır. 2 genellikle aynı amaçlar için kullanılır ve daha az pahalı Amerikan safranı bazen gerçek safranı karıştırmak için kullanılır.

Bilimsel Ad (lar)

Çiğdem sativus

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Safran, az gelişmiş ülkelerde ve temele dönüşen zanaatkârlar arasında kullanılmaya devam ettiği, yiyeceklerin lezzetlendirilmesi ve bez boyası olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Safranın folklorik kullanımları, sakinleştirici, balgam söktürücü, afrodizyak ve terletici (terlemeyi indüklemek için) olarak kullanımını içermiştir. Asya’nın tropikal bölgelerinden gelen fıkra raporları, kuru cilt için yatıştırıcı bir balsam olarak sandal ağacı ve safrandan oluşan bir macunun kullanımını tanımlar. 16. ila 19. yüzyıllar arasında safran, çeşitli opioid preparatlarında ağrıyı hafifletmek için kullanıldı. Laudanum şeri şarabı, afyon, safran, tarçın ve karanfil içeriyordu. Kara damla afyon, hindistan cevizi, safran ve maya içeriyordu.

Çeşitli kullanımlar

Safran antitümör aktivitesine sahip olabilir. Safranın etkinliğini inceleyen kemopreventif (kanser önleyici) çalışmaların yapılması gerekmektedir. Araştırma, safranın kontrasepsiyon veya antienflamatuar etkiler için kullanımına ilişkin klinik veri ortaya koymamaktadır.

Önerilen doz nedir?

Düşük doz 10 g, ölümcül doz 20 g eşittir.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş emmenagog (adet akışını uyarmak için) ve kürtaj etkileri. Büyük miktarlarda (5 g’dan fazla, gıdalarda kullanılan miktarlardan daha büyük) uterus uyarıcısı ve kürtaj etkileri vardır. Laktasyonda kullanım ile ilgili bilgi mevcut değildir. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

1 anafilaksi ve 15 mevsimsel alerjik semptom vakasında safran belirtilmiştir.

Toksikoloji

Safran, mutfak miktarlarında alındığında genellikle toksisite ile ilişkili değildir.

Bir cevap yazın