Doğal Ürünler A-Z Endeks

Saparna

Sarsaparilla nedir?

Sarsaparilla, 50 m uzunluğa kadar büyüyebilen odunsu, arka bir asmadır. Birçok Smilax türü, kökenine bakılmaksızın görünüş olarak benzerdir. Bitkinin kökü tıbbi amaçlar için kullanılır ve nektarca zengin çiçekler bal üretiminde kullanılır. Bu kök hoş bir kokuya ve baharatlı tatlı tada sahiptir ve ilaçlarda, yiyeceklerde ve alkolsüz içeceklerde doğal bir aroma maddesi olarak kullanılmıştır. Amerikan kök birasının belirgin lezzetine sahip olan sassafras ağacı ile karıştırılmamalıdır.

Bilimsel Ad (lar)

Smilax aristolochiifolia (Meksika sarsaparilla), Smilax çin, Salvia officinalis (Honduras sarsaparilla), Smilax regelii (Honduras, Jamaika sarsaparilla), Smilax febrifuga (Ekvador sarsaparilla), Smilax ornata dahil Smilax türleri.

Ortak isimler)

Sarsaparilla ayrıca Ba Qia catbrier, greenbrier, smilax, smilace, sarsa, Jin Gang Teng, Rhizoma Smilacis Glabrae, zarzaparilla ve khao yen olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

İspanyol doktor Nicholas Monardes, 1574’te sifiliz tedavisi için sarsaparilla kullandığını anlattı. 1812’de, standart tedavi olan civa yerine hastalığı tedavi etmek için sarsaparilla alındığında, sifilizden muzdarip Portekizli askerler daha hızlı iyileşti. Sarsaparilla, cilt problemleri, artrit, ateş, sindirim bozuklukları, cüzam ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalık tarafından diğer rahatsızlıklar için de kullanılmıştır. 15. yüzyılın sonlarında Amerikan uyuşturucularının tanımlanması ve ilk açıklamalarını açıklayan sarsaparilla bulunur. Sarsaparilla’nın 16. yüzyılda Amerikan ve Avrupa ilaçlarında tıbbi bir bitki olarak rolü de açıktır.

Sarsaparilla, sifiliz ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkları (CYBH) tedavi etmek için kullanılmıştır ve 1959’da cüzzam için ek bir tedavi olarak belgelenmiştir.

Genel kullanımlar

Köklerin ekstraktları gut ve metabolik sendromun tedavisinde (yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol dahil koşulların bir kombinasyonu) etkili olabilir; ancak, kanıtlar büyük ölçüde hayvan çalışmalarına dayanmaktadır ve klinik araştırmalar sınırlıdır. Sarsaparilla geleneksel olarak sifiliz, cüzzam ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır; ancak, bu kullanımları destekleyecek kanıtlar bulunmamaktadır. Kanser tedavisinde hücre öldürme potansiyeline ilgi duyulmaktadır.

Önerilen doz nedir?

Doz sağlamak için klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Çeşitli kullanımlar için tipik sarsaparilla dozları, toz kökün günde 0.3 ila 2 g arasında değişir.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının. Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın