Doğal Ürünler A-Z Endeks

Sarı Rıhtım

Sarı İskele Nedir?

Sarı rıhtım, Avrupa’ya özgü olmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde yetişen çok yıllık bir bitkidir. Sarı kökler ve rizomlar tıbbi olarak kullanılır.

Bilimsel Ad (lar)

Rumex crispus

Ortak isimler)

Sarı rıhtım aynı zamanda kıvırcık rıhtım, kıvrılmış rıhtım, dar rıhtım, ekşi rıhtım ve rumex olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Bu bitkinin bahar yaprağı sapları, salatalarda bir potherb olarak kullanılmıştır, ancak ekşi tatlı tadı nedeniyle bazılarına karşı anlaşılmazdır. Bitki yenmeden önce kaynatılmalı ve iyice durulanmalıdır. Büzücü özelliklerinden dolayı, bitki zührevi hastalıkların ve cilt koşullarının tedavisinde genellikle başarısız bir şekilde kullanılmıştır. Toz haline getirilmiş kök doğal bir diş macunu olarak kullanılmıştır. Müshil ve tonik olarak daha büyük miktarlar verilmiştir.

Sarı dokun köklerinin müshil etkisi olduğu bilinmekle birlikte, araştırmalar herhangi bir durumu tedavi etmek için sarı dokun kullanımına ilişkin hiçbir hayvan veya klinik veri ortaya koymamaktadır.

Önerilen doz nedir?

Sarı rıhtım için spesifik doz önerilerini destekleyen yeni bir klinik kanıt yoktur. Oksalat içeriği nedeniyle dikkatli olunmalıdır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz belirlenmemiştir.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler; antrakinonlar (müshil etkisi) içerir. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Yaprakların oksalat içeriği GI semptomlarına veya böbrek hasarına neden olabilir. Haşlanmış yaprak sapları bir rahatsızlık olarak yenilebilir, ancak olgun ve pişmemiş yapraklardan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın