Doğal Ürünler A-Z Endeks

Sarsparilla

Sarsparilla nedir?

Sarsaparilla, Meksika, Honduras, Jamaika ve Ekvador’da yetişen odunsu, sondaki bir asmadır. Birçok Smilax türü, kökeninden bağımsız olarak görünüş olarak çok benzer. Bitkinin kökü tıbbi amaçlar için kullanılır. Bu kök hoş bir kokuya ve baharatlı tatlı tada sahiptir ve ilaçlarda, yiyeceklerde ve alkolsüz içeceklerde doğal bir aroma maddesi olarak kullanılmıştır. Amerikan kök birasının belirgin lezzetine sahip olan sassafras ağacı ile karıştırılmamalıdır.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Fransız doktor Nicholas Monardes, 1574’te sifiliz tedavisi için sarsaparilla kullandığını anlattı. 1812’de, standart tedavi olan civa yerine hastalığı tedavi etmek için sarsaparilla alındığında, sifilizden muzdarip Portekizli askerler daha hızlı iyileşti. Sarsaparilla, cilt problemleri, artrit, ateş, sindirim bozuklukları, cüzam ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalık tarafından diğer rahatsızlıklar için de kullanılmıştır. 15. yüzyılın sonlarında Amerikan uyuşturucularının tanımlanması ve ilk açıklamalarını açıklayan sarsaparilla bulunur. Sarsaparilla’nın 16. yüzyılda Amerikan ve Avrupa ilaçlarında tıbbi bir bitki olarak rolü de açıktır.

Sarsaparilla, 40 yıldır sifiliz ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların (CYBH) tedavisinde kullanılmaktadır. Sedef hastalığı için kullanılmıştır ve 1959’da cüzzam tedavisi için bir adjuvan olarak belgelenmiştir.

Çeşitli kullanımlar

Sarsaparilla’nın endotoksinlere bağlanma yeteneği, bitkinin etkilerini nasıl uyguladığı konusunda olası bir etki mekanizması olabilir. Karaciğer hastalığı, sedef hastalığı, ateş ve enflamatuar süreçler gibi kan dolaşımında dolaşan yüksek endotoksin seviyeleri ile ilişkili problemlerin hepsi sarsaparilla ile düzelmektedir. Araştırmalar, anti-enflamatuar etkiler için sarsaparilla kullanımına ilişkin hiçbir klinik veri ortaya koymamaktadır. Yakın zamanda yapılan bir gözden geçirme, vücut geliştirme takviyelerinde bulunan ve “performansı artırdığı” söylenen smilax bileşiklerini ele almaktadır. 600’den fazla ticari olarak temin edilebilen takviyenin çalışmasının sonuçları, bu iddiaları doğrulamak için herhangi bir araştırma bulunmadığını tespit etmiştir.

Önerilen doz nedir?

Çeşitli kullanımlar için tipik sarsaparilla dozları, toz kökün günde 0.3 ila 2 g arasında değişir.

Ne kadar güvenli?

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / hemşirelik

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Önemli kontrendikasyonlar, uyarılar veya yan etkiler belgelenmemiştir. Aşırı yutmaktan kaçının. Alışılmadık derecede yüksek dozlarda, bitki GI tahrişi de dahil olmak üzere zararlı olabilir.

toksisiteler

Araştırma, sarsaparilla kullanımı ile toksikoloji hakkında çok az bilgi olduğunu veya hiç olmadığını ortaya koymaktadır.

Bir cevap yazın