Doğal Ürünler A-Z Endeks

Scullcap

Scullcap nedir?

Nane ailesinin bir üyesi olan Scullcap (S. laterifolia), nemli ormanda yetiştiği ABD’ye özgüdür. Kuzey Amerika’nın büyük bölgelerine yaygın olarak dağıtılmasına rağmen, Çin kadar uzakta bulunan ilgili türler vardır. Scullcap mavimsi çiçek ile dik bir yıllıktır. Resmi compendia (örn., NF VI) bitkinin sadece kurutulmuş yer üstü kısmını yararlı olarak tanımıştır; ancak, bazı bitkisel metinler tüm parçaları tıbbi olarak listelemiştir. Bazı türler tıbbi olarak kullanılmıştır ve en yaygın Avrupa çeşidi Doğu Asya’nın doğusu olan S. baicalensis’dir.

Bilimsel Ad (lar)

Scutellaria laterifolia

Ortak isimler)

Scullcap aynı zamanda kafa derisi, kask çiçeği, kapşonlu ve deli köpek otu olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Scullcap, geleneksel Amerikan tıbbına, hidrofobi yönetimi için etkili bir tedavi olarak tanıtıldığı 1700’lerin sonuna doğru tanıtıldığı görülmektedir (bu nedenle ortak adlarından birinin türetilmesi). Daha sonra tonik olarak, özellikle de “kadın zayıflığı” için tescilli ilaçlarda kullanıldı. Bitki, özellikle Valerian ile birlikte bitkisel bir sakinleştirici olarak biliniyordu, ancak kullanımdan kaldırıldı. Scullcap geleneksel olarak sinirlilik, sinirlilik ve nevraljinin yanı sıra yatıştırıcı özellikleri için de kullanılmaktadır.

Çeşitli kullanımlar

Bir klinik çalışma, scullcap’ın bazı anti-anksiyete özelliklerini göstermektedir. Son çalışmalar ayrıca anti-inflamatuar aktiviteye sahip olabileceğini düşündürmektedir. Scullcap’ın depresan ve antihipertansif etkileri, kesin sonuçları olmayan birkaç küçük hayvan çalışmasında da incelenmiştir. Scutellaria türlerinden hazırlanan çaylar antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahiptir.

Önerilen doz nedir?

Amerikan kafatası kapağının dozlarını paket önerisinden daha fazla sınırlamayın. Tipik dozlar (ürün bilgilerine bakınız): Kuru ot – günde 3 defa 1 ila 2 g; çay – günde 3 kez 240 mL (5 ila 10 mL kurutulmuş ot üzerine 250 mL kaynar su dökün ve 10 ila 15 dakika demleyin); tentür – günde 3 kez 2 ila 4 mL.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelikte belgelenmiş yan etkiler. Kullanmaktan kaçının. Prolaktin yanı sıra hipofiz ve koryonik gonadotropinleri inhibe edebilir.

Bir cevap yazın