Doğal Ürünler A-Z Endeks

SOD

SOD nedir?

Süperoksit dismutaz (SOD, orgotein), terapötik aktivitesi ve yutulmasının sağlığı iyileştirebileceği ve insan ömrünü uzatabileceği iddiaları nedeniyle dikkat çeken her yerde bulunan bir enzimdir. İnsanlarda ve diğer memelilerde en az 3 farklı enzim türü bulunur.

Yüksek reaktif süperoksit serbest radikali, oksijeni azaltan çok çeşitli normal biyolojik reaksiyonlarda toksik bir metabolit olarak üretilir. Süperoksit radikali normal canlı hücreler için toksik olduğundan, tüm hücrelerde bulunan enzim süperoksit dismutaz, süperoksidin zararsız bileşenlere oksijen ve hidrojen perokside dönüşümünü katalize eder.

Bilimsel Ad (lar)

Süperoksit dismutaz, orgotein

Ne için kullanılır?

Antienflamatuvar

Akut enflamatuar yanıtta yer alan beyaz kan hücreleri, bakterilerin yok edilmesine katkıda bulunduğu görülen büyük miktarlarda süperoksit salgılar. Benzer şekilde, iltihaplı bir eklem yerinde salınan süperoksit miktarının sinovyal sıvının kapsamlı ve hızlı bir şekilde bozulmasına neden olduğu gösterilmiştir. SOD genellikle sıvıyı bu bozulmaya karşı korur. Ayrıca, lökositlerin kendilerini serbest radikal hasarından korur.

SOD’nin IV infüzyonunun, hızlı renal klerensi nedeniyle çok az anti-enflamatuar aktiviteye sahip olmasına rağmen, lokal SOD enjeksiyonunun çeşitli enflamatuar bozukluklar için etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır.

Superoksit, insan enflamatuar hastalıklarını tedavi etmek için başarıyla kullanılmıştır. Orgoteinin yıllardır genel tıbbi kullanımda olduğu Batı Almanya’da, ilaç osteoartrit, spor yaralanmaları ve diz eklemi osteoartritinin tedavisi için lokal olarak enjekte edilir.

SOD, atlarda ve köpeklerde yumuşak doku iltihabının, insan iltihaplı hastalıkların ve kronik mesane iltihaplarının tedavisinde kullanılmaktadır. SOD, genetik olarak tasarlanmış biyoteknoloji kaynakları aracılığıyla klinik kullanım için elde edilir.

Diğer kullanımlar

Birçok raporda serbest radikaller ve yaşlanma arasında bir ilişki tanımlanmıştır. Bir araştırmacı, vücut ağırlığını azaltarak ve askorbik asit, selenyum ve alfa-tokoferol gibi serbest radikal temizleyicilerinin seviyelerini artırarak yaşam sürelerinin 5 ila 10 yıl artırılabileceğini öne sürdü. Bazı veriler, daha uzun ömürlü hayvan türlerinin serbest radikallere karşı daha yüksek bir iç koruma derecesine sahip olduğunu göstermektedir.

Bu tür raporlara dayanarak, bazı sağlık gıda üreticileri SOD içeren ürünleri besin takviyesi olarak tanıttı. Bu oral takviyelerin kırışıklıkları ve yaş çizgilerini giderdiği, yaşlanma sürecini yavaşlattığı ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşamı kolaylaştırdığı söylenir.

Bu iddiaları destekleyecek yayınlanmış veri yoktur. SOD, yutulduğunda mide asitleri tarafından hızla parçalanan kararsız bir enzimdir. Enterik kaplandığında bile oral uygulamadan sonra emilmez ve ağızdan alındığında farmakolojik aktivite vermez. Birçok gıda (kırmızı et, sebze) SOD açısından zengin olsa da, SODları yutulduğunda bozulur ve enzimatik olarak inaktif hale getirilir.

Önerilen doz nedir?

Prematüre bebeklerde SOD’nin intrakrakeal yoldan uygulandığı tek bir klinik çalışma vardır. 8 ila 32 mg dozlarda SOD enjeksiyonu bildirilmiştir. SOD klinik çalışmalarının çoğu, seviyesini bir tedavi yerine bir sonuç olarak ölçmüştür.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Bir cevap yazın