Doğal Ürünler A-Z Endeks

Stevia

Stevia nedir?

Stevia, Kuzey Güney Amerika’ya özgü çok yıllık bir çalıdır, ancak Orta Amerika, İsrail, Tayland ve Çin gibi bölgelerde ticari olarak yetiştirilmektedir. Yapraklar kullanılan bitkinin parçalarıdır. Stevia, papatya (Asteraceae) ailesinin bir üyesidir.

Bilimsel Ad (lar)

Stevia rebaudiana

Ortak isimler)

Stevia ayrıca Paraguay, Caa-he-é, Ca-a-yupi, Eira-caa ve Capim doce’nin Tatlı Yaprağı olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Stevia, Güney Amerika’nın Guarani Kızılderililerine dayanan yüzlerce yıldır çayı tatlandırmak için kullanılmıştır. Yüzlerce yıldır, yerli Brezilyalılar ve Paraguaylılar da bitkinin yapraklarını tatlandırıcı bir ajan olarak kullandılar. Avrupalılar 16. yüzyılda stevia hakkında bilgi edinirken, Kuzey Amerika’nın bitkiye olan ilgisi araştırmacıların tatlandırıcı özelliklerini duydukları 20. yüzyılda başladı. Paraguaylı botanikçi Moises Bertoni, 1900’lerin başlarında stevia’yı belgeledi. Bitkinin tatlılığından sorumlu glikozitler 1931’de keşfedildi. Stevia ekstreleri bugün Japonya ve Brezilya’da kalorik olmayan bir tatlandırıcı olarak gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ABD’de kullanım yalnızca ek durumla sınırlıdır.

Tatlandırıcı ajan

Stevia yüzyıllardır doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bitki, S. rebaudina türüne ait en yoğun tatlılığa sahip tatlı glikozitler (örn., Steviosid) içerir. Bir tatlandırıcı madde olarak Stevia, “şeker arzusunu” karşılamak için kilo verme programlarında iyi çalışır ve kalorisi düşüktür. Japonlar, Stevia yapraklarının en büyük tüketicileridir ve aspartam ve sakarinin yerini alan bitkiyi soya sosu, şekerlemeler ve alkolsüz içecekler gibi yiyecekleri tatlandırmak için kullanırlar.

Diğer kullanımlar

Bir tatlandırıcı ajan olarak kullanılmasına ek olarak, stevia’nın hipotansif, hipoglisemik ve bakterisidal özelliklere de sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, araştırmalar herhangi bir durum için stevia kullanımına ilişkin hiçbir klinik veri ortaya koymamaktadır.

Önerilen doz nedir?

Stevia yaprağı, gıdaları tatlandırmak için kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın