Doğal Ürünler A-Z Endeks

Taheebo

Taheebo nedir?

Tabebuia, dünya çapında yetişen geniş bir tropikal ağaç cinsidir. Bir kaynağa göre, kaynak türler için doğru isim T. impetiginosa; bununla birlikte, tesisin biyolojik ve kimyasal çalışmalarının çoğu T. avellaneda’ya işaret etmektedir. Ticari ürün iç kabuktan türetilir. Ağaç Brezilya, Paraguay ve Kuzey Arjantin de dahil olmak üzere tropikal Güney Amerika’da yaygın olarak yetişir. Böcek ve mantar saldırılarına karşı son derece dayanıklı sert, dayanıklı ve çekici bir ahşaba sahiptir.

Bilimsel Ad (lar)

Tabebuia avellanedae Bu tür T. impetiginosa, T. heptaphyll ve T. ipé ile eş anlamlıdır. Farklı ilgili türler Tecoma curialis Solhanha da Gama bazen aynı isimler altında pazarlanmaktadır.

Ortak isimler)

Taheebo ayrıca Pau d’Arco, Lapacho morado, Lapacho colorado ve Ipé Roxo olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Taheebo uzun yıllardır antikanser otu olarak tanıtıldı ve meslekten olmayan raporlar çeşitli kanserlerde etkinlik olduğunu iddia etti. Bununla birlikte, bu kullanımı desteklemek için yeterli bilimsel kanıt vardır. Antifungal ve antibiyotik özellikler ayrıca kandidiyaz için topikal ve oral dozlama ile birlikte promosyon literatüründe de iddia edilmektedir. Taheebo bazı vaatlerde bulunurken, herhangi bir endikasyon için klinik çalışma yapılmamıştır.

Önerilen doz nedir?

Taheebo kabuğu alternatif bir kanser tedavisi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte, belirli bir dozu destekleyen hiçbir klinik çalışma yoktur.

Kontrendikasyonlar

Antikoagülanlı taheebo kullanmayın.

Hamilelik / Emzirme

Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır. Kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler

Antikoagülanlı taheebo kullanmayın.

Bir cevap yazın