Doğal Ürünler A-Z Endeks

Wintergreen nedir?

Wintergreen nedir?

Wintergreen, Kuzey Amerika’nın doğusuna özgü olan ve genellikle ormanlık alanda ve açıkta kalan dağlık alanlarda bulunan çok yıllık yaprak dökmeyen bir çalıdır. Küçük, mumsu, beyaz veya soluk pembe çiçekleri kırmızı bir meyve geliştirerek yaz sonunda çiçek açar. Yapraklar ve meyveler yenilebilir.

Bilimsel Ad (lar)

Gaultheria procumbens

Ortak isimler)

Wintergreen aynı zamanda teaberry, damalı, gaultheria yağı, boxberry, geyik, dağ çayı, Kanada çayı ve keklik olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Amerikan yerlilerinin sırt ağrısı, romatizma, ateş, baş ağrısı ve boğaz ağrısını tedavi etmek için kış yeşili kullandıkları bildirildi. Bitki ve yağı geleneksel tıpta bir ağrı kesici olarak, hazımsızlık için ve cildi korumak ve küçük kesiklerden kanamayı azaltmak için kullanılmıştır.

Isıtılmış, su ile muamele edilmiş yaprakların buharla işlenmesi kış yeşili yağı üretir. Yiyecekleri ve şekerleri tatlandırmak için tatlı huş yağı veya kimyasal bir bileşikle (tipik olarak% 0.04’ten fazla değil) kullanılır.

Kış yeşil meyveleri turta yapmak için kullanılmıştır. Devrim Savaşı sırasında siyah çay yerine yapraklardan yapılmış bir çay kullanıldı. Çay soğuk algınlığı semptomlarını ve kas ağrılarını hafifletmek için kullanılmıştır.

Genel kullanımlar

Bir lezzet verici olarak kullanılmasının yanı sıra, kas ve romatizmal ağrının tedavisi için preparatlarda ciltte kış yeşili ve yağı kullanılmıştır. Klinik veriler, herhangi bir durum için kış yeşili kullanımını desteklemez.

Önerilen doz nedir?

Kış yeşili yağının oral veya topikal uygulaması için doz önerileri mevcut değildir. Az miktarda oral kış yeşil yağı bile toksisiteye neden olabilir. Bir çay kaşığı (5 mL) kış yeşili yağı, yaklaşık olarak aspirin 7 g veya 21.5 (325 mg) yetişkin aspirin tabletine eşdeğerdir.

Kontrendikasyonlar

Çocuklarda kullanmaktan kaçının. Kış yeşili yağının herhangi bir kısmına alerjisi olduğu bilinen hastalarda ve aspirin gibi ağrı kesicilere alerjisi olduğu bilinen hastalarda veya GI problemlerinde kullanmaktan kaçının.

Bir cevap yazın