Doğal Ürünler A-Z Endeks

Yaban Turpu

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Yaban turpu yaklaşık 2000 yıldır ilaç ve çeşni olarak yetiştirilmekte ve kullanılmaktadır. İlk yerleşimciler yaban turpu bitkisini Amerika’ya getirdiler ve bitki 1800’lerin başında bahçelerde yaygındı. Hardy çeşitleri bitki seçimi ile elde edilmiş ve Midwest’te kolayca büyütülmüştür.

Yaban turpu kökü bir çeşni olarak kullanılır ve sos veya lezzet yapmak için rendelenebilir ve diğer tatlandırıcılar ile karıştırılabilir. Genç, yumuşak yapraklar, bir rahip ve salata yeşili olarak kullanılmıştır. Horseradish, Fısıh Bayramı tatilinde tüketilen 5 acı bitkiden (yaban turpu, kişniş, tazı, marul, ısırgan otu) 1’dir. Kök, geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Akciğer ve idrar yolu enfeksiyonlarını, eklem ve dokuların iltihaplanmasını, sinüs tıkanıklığını ve şişmeyi tedavi etmek için kullanılmıştır. Siyatik ve yüz ağrısından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için cilde uygulandı. Dahili olarak, doğumdan kurtulmak, kolik rahatlatmak, idrara çıkmayı arttırmak ve çocuklarda bağırsak solucanlarını öldürmek için kullanıldı.

Genel kullanımlar

Horseradish dahili olarak bir çeşni, GI uyarıcı ve diüretik olarak ve bağırsak solucanlarını tedavi etmek için ve harici olarak siyatik ve yüz ağrısı için kullanılmıştır. Bununla birlikte, yaban turpu için herhangi bir terapötik kullanımı destekleyen hiçbir klinik çalışma yoktur. Hayvan verileri potansiyel antibakteriyel ve kan basıncını düşürücü etkileri göstermektedir.

Önerilen doz nedir?

Soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonları için geleneksel kullanım 20 g / gün taze kök olmuştur. Harici olarak,% 2 hardal yağı içeren preparatlar kullanılmıştır.

Kontrendikasyonlar

Yaban turpu ülseri olan ve böbrek yetmezliği olan hastalarda kullanılmamalıdır. 4 yaşından küçük çocuklar için önerilmez.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Kullanmaktan kaçının. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanımdan kaçınılmalıdır çünkü ezme sırasında toksik tahriş ediciler salınır. Yaban turpu düşük yapmalara neden olabilir.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Ağız, mide ve bağırsakların astarı üzerinde tahriş edici etkiler. Harici kullanım kızarıklık ve kızarıklığa neden olabilir. Yaban turpu, lahana ve hardal ailesinin bir parçasıdır ve tiroid fonksiyonunu bozabilir. Ezilmiş yaban turpu, temas veya soluma üzerine mukoza zarlarını tahriş edebilir.

Toksikoloji

Çok miktarda yutulması kanlı kusmaya ve ishale neden olabilir.

Bir cevap yazın