Doğal Ürünler A-Z Endeks

Yanlış Tek Boynuzlu At

Yanlış Unicorn nedir?

Chamaelirium luteum, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusundaki bir zambaktır. Bitkisel kullanım için habitat kaybı ve vahşi yaşamdan toplamanın etkileri nedeniyle tehdit altındaki bir tür olarak kabul edilir. Kökler (starwort veya unicorn kökü olarak adlandırılır) tıbbi olarak kullanılır ve sonbaharda toplanır. Bitki, paylaşılan ortak isimler nedeniyle Helonias bullata ve Aletris farinosa (gerçek tek boynuzlu at kökü) ile karıştırılmıştır.

Bilimsel Ad (lar)

Chamaelirium luteum

Ortak isimler)

Yanlış tek boynuzlu at aynı zamanda helonias kökü, şeytanın biti, yanan yıldız, sarkık starwort, çıngıraklı yılan ve peri asası olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Yanlış tek boynuzlu at kökü, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarındaki Eklektik tıbbi hareket tarafından kullanıldı. Başlıca kullanımı “kadın şikayetleri” veya menstrüel bozuklukların veya sabah bulantılarının tedavisinde uterus toniği olarak kullanıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde ağrılı veya düzensiz adet kanaması için kombinasyon preparatlarında kullanımının arttığı bildirilmektedir.

Genel kullanımlar

Yanlış unicorn ayrıca iştah stimülasyonu ve idrar üretimini teşvik etmek, bağırsak solucanlarını kovmak, kusmaya neden olmak ve hafif bir GI yolu toniği olarak kullanılmıştır; bununla birlikte, bu kullanımlardan herhangi birini destekleyen klinik çalışmalar sınırlıdır.

Önerilen doz nedir?

Yanlış tek boynuzlu at dozları geleneksel olarak çay olarak 1 ila 2 g kök veya uterus toniği veya diüretik olarak günde 3 kez 2 ila 5 mL tentür olmuştur; bununla birlikte, belirli bir dozu destekleyen hiçbir klinik çalışma yoktur. Hazırlıklar standartlaştırılmamıştır.

Kontrendikasyonlar

Artık güvenli kabul edilmiyor.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının. Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Yüksek dozlarda bulantı ve kusmaya neden olabilir.

Bir cevap yazın