Doğal Ürünler A-Z Endeks

Yarpuz

Pennyroyal nedir?

Her iki bitki de nane ailesinin üyeleridir ve her ikisi de pennyroyal olarak adlandırılır. H. pulegioides (Amerikan pennyroyal), kuzey ve doğu ABD ve Kanada’nın çoğunda ormanda yetişirken, M. pulegium Avrupa’nın bazı bölgelerinde bulunur. Pennyroyal, kök uçlarında küçük, leylak çiçekleri olan çok yıllık, sürünen bir bitkidir. Yapraklar grimsi yeşildir ve diğer nane ailesi üyeleri gibi çok aromatiktir.

Bilimsel Ad (lar)

Hedeoma pulegioides, Mentha pulegium

Ortak isimler)

Pennyroyal ayrıca Amerikan pennyroyal, squawmint, sivrisinek bitkisi ve puding otu olarak bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Pennyroyal, Roma doğacı Pliny ve Yunan doktor Dioscorides tarafından bahsedildiği tarihte MS birinci yüzyıla kadar tarihte kaydedildi. 17. yüzyılda, İngiliz bitki uzmanı Nicholas Culpeper, kadın rahatsızlıkları, zehirli ısırıklar ve sindirimdeki rolü de dahil olmak üzere bitki için bazı kullanımlar hakkında yazdı. Avrupalı ​​yerleşimciler bitkiyi solunum rahatsızlıkları, ağız yaraları ve kadın hastalıkları için kullandılar. Bitkinin yağı pire öldürücü bir banyo olarak kullanıldı, bu nedenle pulegioidler adı(Latince pire anlamına gelen kelimeden) ve harici olarak rubefacient (karşı tahriş edici) olarak kullanılmıştır. Ek olarak, yağ doğal sağlık savunucuları arasında kürtaj ve gecikmiş adetlerin uyarılması için bir araç olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Yaprakların yağı ve infüzyonları zayıflık ve mide ağrılarının tedavisinde kullanılmıştır.

Çeşitli kullanımlar

Pennyroyal bir böcek kovucu, antiseptik, koku, tatlandırıcı, bir emmenagog (adet akışını uyarmak için), karminatif, uyarıcı, antispazmodik ve bağırsak bozuklukları, cilt döküntüleri ve zatürree olarak kullanılmıştır. Yağın düşük etkisinin uterusun tahrişinden ve sonraki uterus kasılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Eylemi tahmin edilemez ve tehlikelidir. Bitkinin kürtaja neden olduğu doz öldürücüdür ve bazı durumlarda öldürücüdür. Pennyroyal, herhangi bir kullanım için yutulması için güvenli kabul edilmez.

Önerilen doz nedir?

Pennyroyal genellikle kürtaj olarak uçucu yağ olarak kullanılır. 5 g’lık dozlarda ciddi toksisite nedeniyle kullanılmamalıdır.

Kontrendikasyonlar

Artık güvenli kabul edilmiyor.

Hamilelik / Emzirme

Belgelenmiş yan etkiler. Kullanmaktan kaçının. Düşük, hepatotoksik (karaciğer için toksik) ve nörotoksik.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Bir cevap yazın