Doğal Ürünler A-Z Endeks

Yulaf

Yulaf Nedir?

Yulaf, kötü toprak koşullarına dayanabilen yıllık dayanıklı otlardır ve en iyi şekilde serin ve nemli iklime sahip alanlara uyarlanabilir. Rusya, ABD, Finlandiya ve Polonya dünyanın en büyük yulaf üreticisi ülkeleridir. Bitki, düz, içi boş, bıçak benzeri yaprakları ile yaklaşık 61 ila 91 cm yüksekliğe kadar büyür. 2 veya 3 çiçek içeren çiçekler bitkinin tepesinde kümelenir. Yulaf tanesi, gelişme sırasında onu koruyan 2 gövdeyle çevrelenir. 3 ana yapı içerir: kepek, endosperm ve mikrop.

Bilimsel Ad (lar)

Avena sativa

Ortak isimler)

Yulaf, Hafer (Almanca), ma-karasu-mugi (Japonca), avena (İspanyolca)

Ne için kullanılır?

Geleneksel / Etnobotanik kullanımlar

Yabani otlardan elde edilen yulaf bugünün ekili bitkisine evcilleştirildi. Bilinen en eski yulaf taneleri MÖ 2000 yıllarında Mısır kalıntılarında bulunmuştur. İskoç yerleşimciler 17. yüzyılın başlarında Kuzey Amerika’ya yulaf tanıttı. İnsanlar için yiyecek olarak kullanılmadan önce, yulaf, tahıl, mera, saman veya silaj şeklinde bir hayvan yemi olarak kullanılmıştır. Yulafın geleneksel tıbbi kullanımları arasında romatizma, depresyon, kronik sinir ağrısı ve mesane kontrolünün kaybı ve harici olarak cilt temizleyici ve yumuşatıcı olarak tedavi sayılabilir.

Genel kullanımlar

Yulaf ve yulaf ezmesi öncelikle bir gıda kaynağı olarak kullanılır. Çölyak hastalığında kullanım tartışılmaktadır. Dermatoloji, yüksek kolesterol, kalp rahatsızlıkları ve diyabetin faydaları tartışmalıdır.

Önerilen doz nedir?

Kolesterolün azaltılması için önerilen beta-glukan alımı, günde yaklaşık 90 g yulafta bulunan bir miktar olan 3 g / gündür.

Kontrendikasyonlar

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Hamilelik / Emzirme

Gıda olarak kullanıldığında genellikle güvenli (GRAS) olarak kabul edilir. Güvenlik ve etkinlik kanıtlanmamış olduğu için gıdalarda bulunanlardan daha yüksek dozajlardan kaçının.

Etkileşimler

Yulaf kepeği ilaçların emilimini azaltabilir. Yulaf kepeği yutulması ile statin ve demirin emiliminde azalma bildirilmiştir.

Bir cevap yazın