Doğal Ürünler A-Z Endeks

Zeytin Yaprağı

Zeytin Yaprağı Nedir?

Zeytin ağacı Akdeniz bölgesine özgü bir yaprak dökmeyen bitkidir. Ağaçlar Amerika kıtasında benzer iklime sahip bölgelerde de yetiştirilmektedir. Küçük, kösele yapraklar üstte gri yeşildir ve alt kısımlar ince, beyaz, ölçek benzeri kıllar içerir. Yapraklar yıl boyunca toplanır.

Bilimsel Ad (lar)

Olea europaea

Ortak isimler)

Zeytin yaprağı, zeytin yaprağı ekstresi olarak da bilinir.

Ne için kullanılır?

Geleneksel ve etnobotanik kullanımlar

Zeytin ağacı, MÖ 3500 yılına kadar Girit’te yetiştirildi ve yapraklar yaraları temizlemek için kullanıldı. Sembolik olarak, zeytin dalı barışı temsil eder. Yapraklar eski Olimpiyat Oyunlarında sporcular tarafından giyildi. 1800’lü yıllarda bitkinin tıbbi kullanımları sıtma tedavisini içeriyordu.

Genel kullanımlar

Zeytin yaprağı kullanımına ilgi, antioksidan ve antiviral aktivitenin yanı sıra diyabet ve kalp / kan damarı koşullarındaki olası rolüne odaklanır. Bununla birlikte, klinik çalışmalar herhangi bir endikasyon için kullanımını desteklemez.

Önerilen doz nedir?

Geleneksel zeytin yaprağı dozajları, 150 mL su içinde 7 ila 8 g kuru yaprak içerir. Bir klinik çalışmada, evre 1 yüksek tansiyonu olan hastalara 8 hafta boyunca günde iki kez 500 mg zeytin yaprağı ekstresi verildi.

Kontrendikasyonlar

Kontrendikasyonlar henüz tanımlanmamıştır. Karaciğer hastalığında dikkatli olunması gerekebilir.

Hamilelik / Emzirme

Kullanmaktan kaçının. Gebelik ve emzirme döneminde güvenlik ve etkinlik hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Etkileşimler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş.

Yan etkiler

Hiçbiri iyi belgelenmemiş. Potansiyel düşük kan şekeri etkileri nedeniyle diyabetli hastaları dikkatli bir şekilde denetleyin.

Toksikoloji

Bilgi sınırlıdır.

Bir cevap yazın